اقتصاد

خط فقر در ترکیه اعلام شد

اتحادیه کارگری ترکیه اعلام کرد: شاخص خط فقر در این کشور در ماه اکتبر (ماه گذشته میلادی) برای یک خانواده چهار نفره به ۱۰ هزار و ۷۵ لیر رسیده است. قیمت لیر در بازار تهران در حدود سه هزار تومان است و به این ترتیب خط فقر در این کشور حدود ۳۰ میلیون تومان و خط گرسنگی در حدود ۹ میلیون تومان براورد می شود . 

همچنین خط گرسنگی نیز برای همین خانواده ۳ هزار و ۹۶ لیر محاسبه شده است.به نوشته این گزارش، میلیون ها نفر در ترکیه با حداقل حقوق ۲ هزار و ۸۲۵ لیر کار می‌کنند.نتایج گزارش «مرز گرسنگی و فقر» توسط اتحادیه کارگری ترکیه (Türk-İş) برای ماه اکتبر ۲۰۲۱ منتشر شده است.

میلیون‌ها نفر در ترکیه با حداقل حقوق ۲ هزار و ۸۲۵ لیر کار می‌کنند.

خط فقر در ترکیه اعلام شد

بر اساس این گزارش، تنها مخارج تهیه مواد غذایی در یک سال گذشته به طور متوسط ۶۱۱ لیر و قیمت مواد غذایی در ماه جاری میلادی نسبت به ماه گذشته حدود ۲۴.۶۱ درصد افزایش یافته است.

بنا بر اعلام آمارهای رسمی، ۱۲ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۸۲۰ نفر در ترکیه با حداقل حقوق زندگی می‌کنند. این عدد، بدون احتساب کارگران بدون بیمه است.

زمانی که حداقل حقوق در ترکیه اعلام شد، خط گرسنگی ۲ هزار و ۶۸۱ لیر بود اما طی ۹ ماه، خط گرسنگی از حداقل دستمزد فراتر رفته است.

برای محاسبه خط فقر، حداقل درآمد لازم برای هزینه‌های اساسی زندگی از جمله تغذیه، مسکن (اجاره، قبوض آب برق گاز، تلفن و سوخت)، ایاب و ذهاب، پوشاک، هزینه آموزش و تحصیل و غیره حساب می‌شود.

در محاسبه خط گرسنگی یا فقر مطلق، حداقل هزینه برای تامین کالری مورد نیاز برای ادامه زندگی یک فرد برآورد می‌شود.

۲۲۳۲۲۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا