استانها

سند قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد صادر شد

به گزارش خبرآنلاین لرستان ، علی اکبر باقری در این رابطه گفت: در راستای صیانت از اموال وحقوق دولتی و تعامل با کلیه ارگانهای دولتی در سال جاری سند کاداستر ششدانگ عرصه و اعیان قلعه فلک الافلاک صادر گردد.

وی گفت: سند قلعه فلک الافلاک به مساحت قریب ۲۰۳ هزار مترمربع برابر ماده ۲۱ قانون ثبت تحت پلاک ۴۰۳ اصلی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری صادر گردیدکه نقشه برداری قلعه توسط نقشه برداران اداره کل ثبت اسنادو املاک استان لرستان واز محل اعتبارات سازمان ثبت اسنادواملاک کشور انجام گردید.

مدیرکل ثبت و اسناد لرستان بیان داشت : دژ شاپورخواست در دوران ساسانیان ساخته شداما در دوران قاجار نام آن به قلعه فلک الافلاک تغییر یافت ، این قلعه برفراز تپه ای در خرم آباد واقع است که در گذشته دوازه برج درون قلعه خرم آباد قرار داشت که تنها هشت مورد ازآنها توانستند از گذر زمان جان سالم به در ببرند ودرسال ۱۳۴۹ در آثار ملی ایران به ثبت رسید و هم اکنون تبدیل به موزه ای شد که امروزه درآن آثار ارزشمندی نگهداری می گردد.

وی در پایان تصریح کرد: درون قلعه نیز آزمایشگاهی مجهز برای مرمت اشیا باستانی احداث گردیده که در کنار آن کتابخانه ای با کتب نفیس قرار دارد.

۴۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا