عمومی

آسیب های اجتماعی محله اتابک تهران/ درخواست تشکیل کارگروه ویژه

به گزارش خبرنگار شهری سیلاد، زهرا شمس احسان، عضو شورای شهر تهران در صحن امروز شورای شهر در تذکری درباره مسائل و مشکلات حقوقی و آسیب های اجتماعی محله اتابک اظهارداشت: پروژه خانه به جای خانه در سال های ۱۳۸۶ الی ۱۳۸۸ در محله اتابک واقع در منطقه ۱۵ تهران، با دید اجتماعی و انسانی برنامه ریزی شده بود تا ساکنان محله برای ماندن در همان محله تشویق شوند.

وی افزود: در این پروژه که ۲۰ بلوک شهری را در بر می‌گرفت، ساکنان به جای دریافت وجه نقد ناشی از تملک املاکشان توسط شهرداری، خانه ای جدید به جای خانه ی فرسوده دریافت کردند. بدین صورت که در اراضی روبه روی همان خیابان محل اجرای طرح، در طول یک یال خانه های نوساز ساخته و پس از اسکان موقت ساکنان بافت فرسوده در خانه های نوساز، تخریب و نوسازی بافت فرسوده آغاز شد.

 عضو شورای شهر تهران ادامه داد: با این حال با بروز چالش های حقوقی در سال های بعدی، صدور سند برای املاک جدید میسور نشد و محدودیت های جدی برای نقل و انتقال املاک محدوده پدید آمد که با گذشت بیش از یک دهه از سکونت افراد در خانه های جدید، این مشکل کماکان پابرجاست و امروز تعیین تکلیف  ۱۲۰۰ قطعه مشاعی به عنوان یکی از اصلی ترین مطالبات سکنه از مدیریت شهری که مجری پروژه مذکور بوده، مطرح است.

شمس احسان گفت: از سوی دیگر در جریان اجرای این طرح املاک زیادی توسط شهرداری تهران تملک شده که در حال حاضر قریب به ۱۲۰ ملک به صورت رها شده و یا اراضی بلا استفاده در محله، زمینه ساز بروز انواع ناهنجاری های اجتماعی شده اند و همچنین به دلیل فقدان وجود کلانتری در سطح محله ناامنی جدی در محدوده وجود دارد. به گونه ای که حتی در طول روز افراد به صورت آزادانه در محله نسبت به خرید و فروش و مصرف مواد مخدر اقدام می‌کنند. مجموعه این عوامل سبب شده که ضمن رکود شدید ارزش اقتصادی املاک در این محله که منجر به عدم رغبت سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در نوسازی بافت فرسوده محدوده می شود، نوعی عدم حس تعلق به بافت و بحران بی اعتمادی اجتماعی و نهادی نیز پدید آید. 

وی بیان داشت‌: با توجه به اینکه وضعیت کنونی این محله به هیچ وجه در شان ساکنین شریف و ایضاً وجهه کلانشهر تهران به عنوان ام القرای جهان اسلام نیست، بدین وسیله ضمن تذکر به شهردار تهران تقاضا دارم پیگیری حل مسائل و مشکلات ساکنین با اصالت این محدوده را با تشکیل کارگروه ویژه در اولویت قرار داده و زمینه بازگشت هویت و ارزش سکونت به این محله که در مجاورت بقعه مبارک امام زاده سید ملک خاتون شکل گرفته، شوند.

 انتهای پیام/                                                                                  

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا