استانها

بهره برداری از ۱۶پروژه‌ آبخیزداری با اشتغال‌زایی ۶۲۰نفر در هفته دولت در استان سمنان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان جعفر مرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار کرد: خوش وقتتانه انجام پروژه‌های آبخیزداری در استان نقش موثری در مدیریت رواناب‌ها و جلوگیری از وقوع سیل و خسارت ناشی از آن به شهرها و روستاها در بارندگی داشته است و به خوبی اثربخشی پروژه‌ها، و ضرورت انجام اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری را نشان می‌دهد.
وی افزود: در حال حاضر می‌بایست بیش از هر زمان دیگر با انجام عملیات آبخیزداری و آبخوانداری، در حوزه‌های آبخیز مشرف به شهرها و روستاها و حوزه‌های آبخیز بالادست، اقدامات پیشگیرانه از وقوع سیل صورت بگیرد، تا علاوه بر کنترل و مدیریت رواناب‌ها، تغذیه سفره‌های زیر زمینی آب، جلوگیری از فرسایش آبی و کنترل رسوب، شاهد سیراب شدن آبخوان‌ها باشیم.
اجرای پروژه‌ها با اعتبار بیش از ۱۵۳میلیارد ریال صندوق توسعه ملی
مرادی حقیقی در ادامه افزود: این پروژه‌ها از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سطح استان اجرا شده و در هفته دولت مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.
وی بیان داشت: هدف از اجرای چنین پروژه‌هایی کنترل سیل و رسوب و تقویت پوشش گیاهی و اشتغال‌زایی است که در حوزه‌های آبخیزهشت شهرستان‌های استان سمنان اجرایی شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان اینکه با انجام این پروژه‌ها برای ۶۲۰نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است، به برخی دستاوردهای اجرای این اقدامات اشاره کرد و اظهار داشت: اجرای این پروژه‌ها علاوه بر کنترل سیل و رسوب و افزایش و توسعه پوشش گیاهی، موجب کاهش فرسایش خاک، کنترل هرزآب‌ها، کاهش سیل‌خیزی و بهره‌وری بهینه از نزولات آسمانی می‌شوند.
جعفر مرادی حقیقی در ادامه با دعوت عمومی از اقشار مختلف مردم برای صیانت از عرصه های منابع طبیعی، رسانه‌ها را به عنوان بازوان اصلی فرهنگسازی توسعه و حفاظت از این میراث ارزشمند دانست.
وی همچنین حفظ منابع طبیعی را یک رسالت ملی دانست و یادآور شد : فرهنگ استفاده صحیح از منابع طبیعی با مشارکت آحاد مردم نیاز به نهادینه سازی دارد.

۴۸

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا