بین الملل

واکنش وزارت خارجه به بیانیه تروئیکای اروپایی علیه ایران

به گزارش خبرآنلاین، سعید خطیب زاده در این رابطه گفت: تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای ساخت صفحه سوخت سیلیساید با استفاده از اورانیوم با خلوص‌۲۰ درصد صرفا برای اهداف صلح آمیز و به منظور استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران می باشد و مطابق با رویه ها، این موضوع را به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رسانده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: بر خلاف ادعای این کشورها، این محصول دارای مصارف صلح آمیز، دارویی و بشردوستانه می‌باشد و تولید آن هیچ مغایرتی با تعهدات عدم اشاعه ای و پادمانی ایران ندارد.

خطیب زاده در ادامه تاکید کرد: در حالی این کشورها اقدامات ایران را ناقض تعهدات برجامی‌ میدانند، که خود در اجرای تعهداتشان ذیل برجام، هیچگاه از مرحله حرف فراتر نرفته اند و در همراهی با فشارهای ظالمانه آمریکا، تحریم های فراسرزمینی و غیرقانونی آمریکا را اجرا می‌کنند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ادامه داد: بارها تاکید کرده ایم که ایران آمادگی دارد به محض لغو تحریم های ظالمانه، اقدامات جبرانی خود را متوقف و به طور کامل اجرای تعهدات برجامی خود را از سر بگیرد و هیچ کس نباید از ایران انتظار داشته باشد در حالیکه زیر فشار سهمگین تحریم های یکجانبه است، به طور یکجانبه تعهدات برجامی خود را رعایت کند.

خطیب زاده با اعلام اینکه دسترسی فراپادمانی و اقدامات شفافیت ساز داوطلبانه از سوی ایران از جمله اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی، در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین مطابق با بندهای مندرج در برجام انجام خواهد شد و نگرانی مطرح شده دراین خصوص بی مورد می باشد، اضافه کرد: مواضع سخنگوی‌وزارت خارجه آمریکا در این خصوص غیرقابل قبول بوده و آمریکا در حالی از اقدامات ایران اظهار نگرانی می کند که وضعیت فعلی حاکم بر برجام ناشی از اقدامات و رویکردهای غیرقانونی و یکجانبه خود این کشور است و این کشور در دوره بایدن نیز به اجرای سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ علیه مردم ایران ادامه داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از آمادگی جهت از سرگیری اجرای تعهدات برجامی خود در صورت لغو تحریم های آمریکا سخن گفته و در طول مذاکرات وین هم به روشنی این نکات را به طرف های مقابل منتقل کرده است.

۳۱۱۳۱۱

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا