اثر قطعی برق در بازار ارز/ نگرانی سکه و دلار از کرونا

 اثر قطعی برق در بازار ارز/ نگرانی سکه و دلار از کرونا

این روزها شایعات، سوخت نوسان قیمت دلار است. در روز گذشته نرخ دلار تحت تاثیر شایعه بن‌بست مذاکرات برجام و خبر حمله به کشتی اسرائیلی، به ۲۵ هزار و ۳۵۰ تومان افزایش یافت. اما از طرف دیگر در نیمروز متنی در بین معامله‌گران دست به دست می‌شد با عنوان «اخطار بانک مرکزی به سفته‌بازان».این متن موجب شد تا معامله گران ارزی محتاط شوند. اما اصل خبر چه بود؟

بانک مرکزی در شنبه شب گزارش تحلیلی منتشر کرد که در آن از فعالان اقتصادی خواسته بود تا در کنار توجه به انتظارات، به واقعیات اقتصاد ایران نیز توجه داشته باشند. از جمله نکات این گزارش، بهبود وضعیت صادرات و واردات و بهبود درآمدهای نفتی بود که ادامه این روند ترمز افزایش دلار می شود. اما این گزارش در بازار تحت عنوان اخطار ارزی تلقی شد و این اخطار معامله‌گران بازار ارز را دست به عصا کرد. با وجود اثر گذاری مقطعی برخی معامله گران اعتقاد داشتند این خبر در بازار اثر پایدار ندارد در کنار شایعه اخطار بانک مرکزی تعطیلی بازار به دلیل شرایط بد کرونایی، نرخ دلار را از نیمروز نزولی کرد و به ۲۵ هزار و ۱۵۰ تومان رساند.

چشم‌انداز معامله‌گران از قیمت دلار

در بازار ارز معامله گران در روز قبل درباره چشم انداز آتی قیمت دلار دو دیدگاه داشتند گروه نخست عقیده داشتند که تعطیلی ناشی از کرونا و اخبار مربوط به اخطار بانک مرکزی موجب می شود قیمت دلار در روزهای آتی نوسان صعودی نداشته باشد.

گروه دوم نیز عقیده داشتند این امکان وجود دارد که شرایط در روزهای آتی فرق کند، چرا که از نظر این گروه تقاضا در بازار وجود دارد و این تقاضا می تواند روند بازار ارز صعودی کند.

اثر قطعی برق در بازار ارز/ نگرانی سکه و دلار از کرونا

در بازار سکه چه خبر بود؟

قیمت سکه نیز امروز تحت تاثیر سه عامل تعطیلی بازارانس جهانی، نزول دلار و تعطیلی بازار طلای داخل بخاطر شرایط بد کرونایی نزولی و مرز حساس ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را از دست داد و به ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان در ساعت ۱۶ رسید.
سکه‌بازان که قبلا نیز تجربه تعطیلی بازار را داشتند، به این نکته اشاره می‌کردند که در سری قبلی تعطیلی بازار یعنی ۲۰ فروردین ۱۴۰۰، نرخ‌ها به دلیل کمبود تقاضا نزولی شد و کانال ۱۰ میلیون را از دست داد و به ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. سکه‌بازان با این دید به سراغ تعطیلات بازار می‌رود.
نکات امروز بازار:
۱-قطعی برق که این روزها، زندگی تمام افراد جامعه را تحت تاثیر قرار داده، امروز در کار معامله‌گران نیز اختلال ایجاد کرد. معامله‌گرانی که به قصد انتقال پول برای معاملات خود در باجه‌های بانکی بودند، قطعی برق مانعی برای آن‌ها شد.
۲- نکته دوم در مورد قیمت یوروست که مانند دیروز این نرخ در تابلو صرافی ملی با بازار آزاد یکی شده بود و در برخی از صرافی‌ها نرخ بالاتر از بازارآزاد و ۳۰ هزار و ۱۰۰ تومان بود.

۲۲۳۲۲۵

تبلیغات دیجی کوله

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

0 دیدگاه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *