بین الملل

فرمانده مرزبانی عراق از مرز اقلیم کردستان و ایران بازدید کرد/عکس

محمد سکر، فرمانده نیروهای مرزبانی عراق از مناطق مرزبانی جدید با ایران در رشته کوه‌های حصاروست در استان اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق بازدید کرد.

این در حالی است که مشاور امنیت ملی عراق، وزیر داخله اقلیم کردستان و نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق در اربیل دیدار و درباره شماری از مسائل امنیتی از جمله توافق امنیتی عراق و ایران رایزنی کردند.

فرمانده مرزبانی عراق از مرز اقلیم کردستان و ایران بازدید کرد/عکس

ریبر احمد، وزیر داخله اقلیم کردستان عراق دوشنبه میزبان قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق و جنین هنیس پلاسخارت، نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق بود.

به گزارش کردستان ۲۴، در این نشست که در مقر وزارت داخله اقلیم کردستان عراق برگزار شد، سه طرف سازوکار اجرای توافقنامه امنیتی عراق و ایران را بررسی کردند.

فرمانده مرزبانی عراق از مرز اقلیم کردستان و ایران بازدید کرد/عکس

یکی از بندهای توافقنامه، مساله نظارت بر مرزهای مشترک ایران و عراق است که در نشست مذکور بررسی شد.

سه طرف شماری از مسائل امنیتی و مرحله پس از اجرای توافقنامه امنیتی را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار کردستان ۲۴، یکی از بندهای توافقنامه، ایجاد اردوگاهی تحت نظر سازمان ملل برای پناه دادن به افرادی است که از ایران به اقلیم کردستان می‌آیند.

همزمان یک مقام کرد به پایگاه «العربی الجدید» گفت که این هیئت امنیتی و نظامی به منطقه مرزی با ایران و به طور خاص منطقه «پرادوست» که مرکز اصلی شبه‌نظامیان کرد تجزیه طلب بوده خواهد رفت.

پیش از این قاسم الاعرجی، به دستور محمد شیاع السودانی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق طی سفری به اربیل رفته بود.

ایران پیش از امضای این توافق‌نامه امنیتی در سال گذشته، در چندین نوبت مناطقی از اقلیم کردستان عراق را که به محل تجمع و فعالیت گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب مخالف جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده بود، مورد حملات موشکی قرار داده بود و نسبت به فعالیت این گروه‌های تروریستی در مناطق مرزی مشترک بین ایران و عراق به مقامات دولت بغداد و اقلیم کردستان عراق هشدار داده و از مقامات این کشور همسایه خواسته بود که نیروهای نظامی خود را در مناطق مرزی مشترک مستقر کنند.

ایران امروز سه شنبه (۱۹ سپتامبر) را آخرین موعد برای اجرای این توافق امنیتی با عراق برای خلع سلاح گروه‌های تجزیه طلب در اقلیم کردستان اعلام کرده است.

۳۱۱۳۱۱

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا