بین الملل

تشکیل یک کارگروه ویژه برای الحاق قره‌باغ به آذربایجان

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، به گفته حاجی اف، کارگروه ویژه دولتی برای حل مسائل انسانی، اقتصادی و اجتماعی مربوط به ورود قره‌باغ کوهستانی و ده‌ها هزار ارمنی قومی به آذربایجان پس از ۳۰ سال استقلال خودخوانده ایجاد شده است.

به گفته وی، تضمین دسترسی به کمک‌های بشردوستانه یک بار دیگر نیت خوب و جدیت دولت آذربایجان برای رفع نیازهای ساکنان ارمنستان و همچنین تضمین یک روند ادغام مجدد امن و با عزت را نشان می دهد.

دستیار رئیس جمهور آذربایجان گفت: قره باغ یک انبار باروت و نظامی‌ترین منطقه در جهان بود. اما اکنون این گذشته است. در این شرایط شانس صلح بین ارمنستان و آذربایجان بسیار بیشتر است.

آذربایجان ۱۹ سپتامبر عملیات نظامی را در قره باغ را با عنوان “اقدامات ضد تروریستی با ماهیت محلی” برای بازگرداندن نظم قانون اساسی آغاز کرد. ایروان این اقدام را تجاوز توصیف کرد و گفت که هیچ واحد نظامی ارمنی در قره باغ وجود ندارد. یک روز بعد، با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه، توافقی در مورد آتش بس حاصل شد؛ از جمله شروط آتش بس، به ویژه خلع سلاح نیروهای ارمنی و خروج تجهیزات سنگین از قره باغ است.

در ۲۱ سپتامبر، در شهر یولاخ آذربایجان، در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق خانکندی، نشست نمایندگان ارامنه قره باغ با هیئت آذربایجانی برگزار شد که به ادغام این منطقه به آذربایجان اختصاص داشت.

۳۱۰۳۱۰

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا