بین الملل

افشای جزئیات سفر اخیر هیأت موساد به سودان

روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت بدون ذکر منبعی گزارش داد که هدف این هیأت میانجیگری بین دو طرف درگیر نبوده بلکه دستیابی به درکی از وضعیت سودان به عنوان کشوری است که اسرائیل با آن عادی سازی روابط کرده است.

این درحالی است که وب سایت عبری وای نت نوشت که هیات اسرائیلی شامل نمایندگانی از موساد بود و با عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان و ظاهراً عبدالله حمدوک، نخست وزیر برکنار شده این کشور، گفتگو کرد.

وب سایت عبری وای نت با اشاره به اینکه منابع سودانی این بازدید را که با هدف میانجیگری بین دو طرف صورت گرفته بود، تایید کردند، نوشت که به نظر می‌رسد هدف واقعی این است که مشخص شود پس از حوادث اخیر در سودان چه می گذرد.

رژیم صهیونیستی تاکنون از موضع گیری علنی در مورد حوادث اخیر سودان خودداری کرده است.

طبق نوشته این سایت، رویدادهای هفته گذشته سودان ممکن است بر روند عادی سازی در برقراری روابط دیپلماتیک کامل تأثیر بگذارد، زیرا روابط دو طرف از ابتدا کندتر از روابط بین اسرائیل و سایر کشورهای عربی بوده است.

روزنامه عبری “اسرائیل هیوم” هم نوشت: “هدف از سفر این هیئت تضمین تداوم روند عادی سازی میان سودان و اسرائیل در پس زمینه تنش های داخلی در این کشور است.”

این روزنامه نوشت: سودان یکی از چهار کشوری است که “توافقنامه ابراهیم” را برای عادی سازی بین اسرائیل و کشورهای عربی امضا کرده است، اما تاکنون عملاً روابط با اسرائیل را ارتقاء نداده و نمایندگی دیپلماتیک در این کشور باز نکرده است و تنها یک نماینده برای ایجاد روابط فرستاده است.

بر خلاف کشورهای غربی که کودتا را محکوم کردند، اسرائیل تحولات سودان را بدون اظهار نظر رسمی در مورد آنها رصد می‌کند، که ممکن است به عنوان حمایت ضمنی اسرائیل از کودتا تلقی شود.

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان دوشنبه گذشته از برقراری وضعیت فوق العاده در این کشور و انحلال شورای حاکمیتی و شورای انتقالی خبر داد.

او بخش غیرنظامی حاکم در سودان را به “توطئه و تحریک علیه ارتش” متهم کرد.

ژانویه گذشته، سودان به طور رسمی و تحت نظارت ایالات متحده توافق عادی سازی روابط با اسرائیل را امضا کرد.

۲۳۳۱۱

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا