ورزش

کابوس جام ملت‌های آفریقا برای جزیره

سپهر ستاری: جام ملت‌های آفریقا، در ماه‌های ژانویه و فوریه سال ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد و هم‌زمان با ارائه فوتبالی زیبا و بسیار با کیفیت، ناراحتی مربیان به دلیل غیبت ستارگان قاره سیاه را به ارمغان خواهد آورد. سوال اینجاست که بازیکنان شاغل در لیگ برتر انگلیس، در صورت حضور در جام ملت‌های آفریقا چند مسابقه باشگاهی را از دست خواهند داد؟ پاسخ این سوال شاید بیش از چیزی باشد که انتظارش را دارید!

احتمالاً گروهی ۴۰ نفره از بازیکنان پس از پایان رقابت‌های «باکسینگ دی»، خاک انگلیس را ترک خواهند کرد و ممکن است بعضی از آنها تا هفته دوم فوریه به ترکیب تیم باشگاهی‌شان برنگردند! این موضوع بستگی به عملکرد تیم ملی کشورشان دارد که شامل هشت مسابقه – ۶ بازی در لیگ و دو بازی در جام حذفی – می‌شود.

در قانون فیفا آمده «بازیکنان پیش از صبح دوشنبه، یعنی ۷ روز پیش از هفته شروع مسابقات باید آزاد شوند و به سمت اردوی تیم ملی کشورشان سفر کنند». کشور کامرون، میزبان این دوره از رقابت‌ها، قرار است مسابقات را از روز نهم ژانویه مقابل تیم ملی بورکینافاسو کلید بزند و این یعنی روز دوشنبه ۲۷ دسامبر، همه بازیکنان باید از اردوی تیم باشگاهی خود جدا شوند!

در این بین بحثی هم میان باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها بر سر تفسیر این قوانین شگل گرفته؛ مسابقات اکثر کشورها بین روزهای دهم تا دوازدهم ژانویه آغاز خواهد شد و این یعنی دوشنبه سوم ژانویه هم می‌تواند زمان ترک تیم‌های باشگاهی قلمداد شود! اگر چنین اتفاق رخ دهد، باشگاه‌ها دو بازی بیشتر بازیکنان‌شان را در اختیار خواهند داشت. مثلا جدال چلسی و لیورپول با حضور ستارگانی چون «محمد صلاح» (مصر)، «سادیو مانه» و «ادوارد مندی» (سنگال)، «نبی کیتا» (گینه) و «حکیم زیاش» (مراکش) برگزار خواهد شد.

فدراسیون فوتبال نیجریه که بیشترین بازیکن را در لیگ برتر دارد اما اعلام کرده که بر اساس برنامه‌ریزی‌هایش، پیش از سفر به کامرون انتظار بازیکنان خود می‌کشد و این بدین معناست که آنها روز ۲۷ دسامبر، خواهان حضور ستارگان لیگ برتری‌شان هستند. البته لازم به ذکر است که مشکل فوق، تنها شامل تیم‌های لیگ برتری است چرا که دیگر لیگ‌های معتبر، از روز ۲۷ دسامبر به تعطیلات خواهند رفت.

در ابتدا قرار بود جام ملت‌های آفریقا همانند یورو ۲۰۲۰ در تابستان برگزار شود اما شیوع «کووید ۱۹» و نگرانی درباره شرایط آب‌وهوایی، تعویق مسابقات را به همراه داشت. از طرفی انگلیس با توجه به تعطیلی مسابقات باشگاهی دو هفته قبل از شروع جام ملت‌های اروپا، بازیکنان خود را در اختیار داشت و کشورهای آفریقایی اعتقاد دارند این قضیه باید برای آنها نیز رعایت شود.

در حالی که منچسترسیتی با توجه به عمق ترکیبش می‌تواند جای خالی ستاره الجزایری خود یعنی «ریاض محرز» را پر کند اما لیورپول در تلاش است تا جایی که می‌تواند «محمد صلاح» و «سادیو مانه» را دیرتر راهی اردوی ملی کند. ضمن اینکه چلسی هم قصد ندارد خیلی زود «ادوارد مندی» را از دست بدهد.

فراموش نکنید که باشگاه‌های مختلف از اینکه ستارگان خود را در این مقطع کلیدی فصل از دست بدهند، بسیار می‌ترسند و نگرانند. در واقع اگر تاریخ ۲۷ دسامبر قطعی شود، تیم واتفورد «اسماعیل سار» ستاره سنگالی خود را در جدال‌های حساس برابر تیم‌های وستهام، تاتنهام، نیوکاسل و نوریچ در اختیار نخواهد داشت و اگر سنگال همانند دوره قبلی به فینال رقابت‌ها صعود کند، سار حتی بازی برگشت مقابل وستهام در هشتم فوریه را نیز از دست خواهد داد. قوانین «فیفا» تعیین کرده که بازیکن از یک قاره دیگر، تا ۴۸ ساعت پس از پایان تورنمنت برای بازگشت فرصت دارد؛ ضمن اینکه حالا باید قوانین قرنطینه را هم در نظر بگیریم.

همین داستان برای «سعید بن‌رحما» ستاره الجزایری وستهام، «ویلفرد زاها» مهره ساحل عاجی باشگاه کریستال پالاس، «ایهناچو» و «اندیدی» نیجریه‌ای و «آمارتی» غنایی در لسترسیتی، «توماس پارتی» غنایی، «نیکلاس په‌په» ساحل عاجی، «پیرامریک اوبامیانگ» گابنی و «محمد الننی» مصری در آرسنال وجود خواهد داشت. در این بین نیوکاسل، تاتنهام، لیدز و نوریچ تنها تیم‌هایی هستند که از این بابت نگرانی ندارند چون در ترکیب خود از هیچ بازیکن آفریقایی بهره نمی‌برند.

به تمام این موارد یک نکته کلیدی دیگر را هم بیافزایید؛ اینکه موفقیت یا شکست بازیکنان و کشورهای آنها در جام ملت‌های آفریقا، قطعاً در ادامه روی عملکردشان در تیم‌های باشگاهی تاثیر خواهد گذاشت.

نویسنده: آدام لِوِنتال

مترجم: سپهر ستاری

۲۵۸ ۴۱

نمایش بیشتر

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا