بین الملل

انتقاد روزنامه دولت از اظهارات یک مقام وزارت خارجه در باره لزوم کنارآمدن با طالبان

 او هرچند این مواضع را شخصی خواند، اما بیان مواضع شخصی برخلاف مواضع رسمی و ملی از یک شخصیت حقوقی اقدامی حرفه‌ای و دیپلماتیک به نظر نمی‌رسد.

کنار زدن طالبان از قدرت امکانپذیر نیست

رسول موسوی ۵شنبه گفته بود: اما چه کار می‌شود کرد؟ آیا جنگیدن با طالبان امکان‌پذیر است؟ آیا کنار زدن طالبان از قدرت برای جمهوری اسلامی امکان‌پذیر است؟ خیلی صریح و روشن بگویم، نه! امکانپذیر نیست. فعلا شرایطی نیست که ایران سیبل درگیری با طالبان باشد. طالبان زمان شوروی نیز بود و ریشه از خارج ندارد و اگر نگاه کنیم، این‌ها آموزش دیده مولوی محمد نبی بودند که علیه شوروی جنگیدند و تا اینجا آمدند.

بالاخره طالبان یک مجموعه است، یک تفکر است و ما چاره‌ای جز اینکه نوعی سیاست در مقابل این جریان خاص پیش بگیریم، نداریم. در حال حاضر امکان کنار زدن طالب از قدرت وجود ندارد، هیچ قدرت اپوزیسیون مسلحی که بتواند با طالب درگیر شود، جز داعش وجود ندارد. فقط داعش است که با طالب می‌جنگد و این به مراتب بدتر است. اگر ما با طالب درگیر بشویم[بعد از آن] یا یک دشمن سخت‌تر به نام داعش مواجه هستیم؛ به نظر می‌رسد فعلاً داعش را با طالب متوقف کنیم به لحاظ امنیتی بیشتر به نفع ما است. جنگ داخلی جدید نیز هم به ضرر ما است.

۲۳۳۰۲

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا