بین الملل

اولین واکنش بارزانی نشست جنجالی اربیل

رئیس اقلیم کردستان عراق در این باره اظهار کرد که مقام های اقلیم هیچ اطلاعی از برگزاری کنفرانس اربیل نداشتند.

جمعه شب گذشته نشستی با حضور برخی چهره های عشایری عراق در اربیل مرکز اقلیم کردستان این کشور با عنوان «السلام و الاسترداد» برگزار که در آن به عادی سازی روابط عراق با اسرائیل پرداخته شد.

برگزاری این نشست و انتشار اخبار آن از روز شنبه همچنان موجی از اعتراض و واکنش همراه با خشم و انزجار در عراق به دنبال داشته و بسیاری از چهره های سیاسی این کشور به آن واکنش نشان دادند.

در واکنش به این اعتراض، اواخر شب گذشته رسانه های کردی در اقلیم کردستان عراق بیانیه ای منتشر کردند که اظهارات نچیروان بارزانی رئیس این اقلیم را در باره کنفرانس اربیل بازتاب داد.

تارنمای «شفق نیوز» وابسته به حزب دموکرات کردستان عراق با انتشار این بیانیه نوشت که ریاست اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است که اربیل ملزم به احترام و رعایت سیاست خارجی دولت مرکزی فدرال (بغداد) است.

در بیانیه ریاست اقلیم کردستان عراق آمده است که اربیل هیچ اطلاعی از این نشست و محورها و محتوای آن نداشته و خروجی این نشست بیانگر دیدگاه، سیاست و یا موضع اقلیم کردستان عراق نیست.

بیانیه بارزانی افزود که ریاست اقلیم بار دیگر تأکید می کند که هرگونه گفت و گو، موضع گیری و جهت گیری مرتبط با سیاست خارجی مطابق اصول قانون اساسی کشور، از اختیارهای دولت فدرال است و تاکید می شود که اقلیم کردستان عراق به سیاست خارجی دولت مرکزی پایبند و متعهد است.

رئیس اقلیم کردستان عراق در این بیانیه از همه شخصیت ها، احزاب و نیروهای عراقی خواسته با این مساله در آرامش بیشتر برخورد کنند و نتظر نتایج تحقیقات وزارت داخله اقلیم کردستان در مورد موضوع باشند.

۳۱۱۳۱۱

نمایش بیشتر

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا