اقتصاد

نابرابری نرخ واکسیناسیون چقدر به اقتصادی جهانی ضرر وارد کرده است؟

اکونومیست اینتلجنس یونیت در گزارش جدید خود اعلام کرد اقتصاد جهان به علت تأخیر در واکسیناسیون برخی کشورها چندین تریلیون دلار از دست خواهد داد و کشورهای در حال توسعه بیش از همه ضرر خواهند کرد.

اکونومیست اینتلجنس یونیت تخمین زده است کشورهایی که نمی‌توانند تا اواسط ۲۰۲۲ بیش از ۶۰ درصد جمعیت خود را واکسینه کنند ۲.۳ تریلیون دلار از تولید ناخالص خود را در بازه ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ از دست خواهند داد.

آگاتا دمارایس، مدیر بخش پیش‌بینی اکونومیست اینتلجنس یونیت می‌گوید: اقتصادهای در حال توسعه دو سوم این ضرر را به دوش خواهند کشید و فاصله اقتصادی آنها با کشورهای توسعه یافته افزایش می‌یابد.

ضرر چند تریلیون دلاری اقتصاد جهان بدلیل نابرابری نرخ واکسیناسیون

طبق این گزارش قاره آسیا بدتر از همه ضرر خواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود ۱.۷ تریلیون دلار یا ۱.۳ درصد تولید ناخالص داخلی خود را از دست بدهد.

از نظر درصدی کشورهای زیر صحرای آفریقا بیشتر از همه ضرر خواهند کرد و حدود ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از دست خواهند داد.

اکونومیست اینتلجنس یونیت اعلام کرد با اینکه این پیش‌بینی‌ها شوکه‌کننده‌اند اما باید توجه داشت که در آنها تنها فرصت‌های اقتصادی از دست رفته لحاظ شده است و تأثیر کاهش آموزش و پرورش در آن لحاظ نشده است.

طبق آخرین آمار تا ۲۳ آگوست حدود ۵ میلیارد دوز واکسن کرونا در سراسر جهان توزیع شده است اما تنها ۱۵.۰۲ میلیون دوز از آنها در کشورهای کم‌درآمد تزریق شده‌اند.

۲۲۳۲۲۷

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا