بین الملل

ورود اولین گروه از ارامنه قراباغ کوهستانی به خاک ارمنستان

هزاران نفر از شهرها و روستاهای متاثر از این درگیری‌ مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند و به اردوگاه صلحبانان روسی در قره‌باغ منتقل شدند. 

خبرگزاری دولتی Armenpress گزارش داد: «اولین گروه از تخلیه‌شده‌ها در حال حاضر در «کورنیدزور» هستند و ساکنان تخلیه شده قره باغ در مرکز کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جمع شده‌اند.»

این آژانس افزود: روند ثبت نام همچنان ادامه دارد، زیرا نیازهای اولویت دار در حال ارزیابی هستند. این آژانس خبری همچنین خاطرنشان کرد: مقررات سکونت فقط به استان سیونیک محدود نمی‌شود و در صورت نیاز در سایر استان‌ها نیز اقامتگاه ساماندهی می‌شود.

همچنین مقامات ارمنستان گزارش دادند که تا یکشنبه شب در مجموع ۳۷۷ نفر از این منطقه وارد ارمنستان شده‌اند.

 وزارت دفاع روسیه هم گزارش داد که نیروهای حافظ صلح این کشور – که از سال ۲۰۲۰ در قره باغ کوهستانی مستقر هستند – به انتقال ۳۱۱ غیرنظامی از جمله ۱۰۲ کودک کمک کردند. هرچند عدد دقیق این افراد را نمی‌توان به طور کامل تایید کرد.

وزارت دفاع روسیه افزود که نیروهای حافظ صلح روسیه یکشنبه پنج اتوبوس و ۴۱ وسیله نقلیه شخصی حامل ۳۱۱ غیرنظامی از قره باغ از جمله ۱۰۲ کودک را به ارمنستان همراهی کردند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای تاکید کرد که غیرنظامیان قدردانی خود را از پرسنل نظامی لشکر روسیه ابراز کردند.

یکی از افرادی که خود را به روستای «کورنیدزور» در ارمنستان رسانده است به آسوشیتدپرس گفت: «مثل یک کابوس بود. هیچ کلمه‌ای برای توصیف آن وجود ندارد. روستا به شدت گلوله باران شد. تقریبا هیچ‌کس در روستا باقی نمانده است. خانه قدیمی مادربزرگم اینجا در روستای تغ (در منطقه سیونیک ارمنستان) است. آنجا زندگی خواهم کرد تا ببینیم بعدا چه اتفاقی می‌افتد.» او به دلایل امنیتی از ذکر نام خود خودداری کرد.

به گفته یکی از رهبران جدایی‌طلب قره‌باغ کوهستانی، ساکنان ارمنی‌تبار این منطقه از بیم پاکسازی نژادی و به دلیل آنکه نمی‌خواهند تحت حاکمیت آذربایجان زندگی کنند، به ارمنستان خواهند گریخت.

پاشینیان: متحدان سابق ارمنستان به تعهدات عمل نکردند

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز یکشنبه در کنایه‌ای آشکار به روسیه اتحادهای فعلی کشورش برای پیشبرد اهداف ملی و منطقه‌ای را «بی‌اثر» خواند.

این سخنان در حالی از سوی سران یکی از متحدان دیرین روسیه ایراد می‌شود که جمهوری آذربایجان در پی تهاجم برق‌آسای سه‌شنبه گذشته خود تقریبا تسلط کاملی بر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی پیدا کرده است.

پاشینیان که به دلیل نحوه مدیریت بحران قره‌باغ از سوی اپوزیسیون کشورش به شدت تحت فشار قرار دارد در نطقی تلویزیونی گفت: «سیستم‌های امنیتی خارجی که ارمنستان با آنها مرتبط است، در حفاظت از امنیت و منافع کشور ناکارآمد بوده‌اند.»

وی سپس افزود: «ارمنستان هرگز تعهدات خود را رها و به متحدان خود خیانت نکرده است. اما تحلیل وضعیت کنونی نشان می‌دهد که سیستم‌های امنیتی و متحدانی که ما مدت‌ها به آنها تکیه کرده‌ایم ماموریتی دال بر نشان دادن آسیب‌پذیری و ناتوانی مردم ارمنستان در حفظ کشوری مستقل برای خود تعیین کرده‌اند.»

نیکول پاشینیان در بخش دیگری از سخنان خود به احتمال خروج ارمنی‌تبارهای ساکن در قره‌باغ پس از پیشروی‌های ارتش آذربایجان در این منطقه اشاره کرد و از آمادگی کشورش برای میزبانی از شهروندان ارمنی آواره از این جنگ و جدایی‌طلبان خبر داد.

پاشینیان سپس ضمن اشاره به ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ کوهستانی طی روزهای اخیر گفت که این کمک‌ها تغییر چندانی در شرایط انسانی ایجاد نمی‌کند.

وی همچنین بار دیگر بر ادعای به دفعات تکرار شده از سوی کشورش مبنی بر اینکه «ارامنه قره باغ کوهستانی همچنان با خطر پاکسازی قومی روبرو هستند» تاکید کرد.

نخست وزیر ارمنستان در این خصوص تصریح کرد: «اگر شرایط واقعی زندگی برای ارامنه قره باغ کوهستانی در خانه‌هایشان ایجاد نشده و سازوکارهای موثر محافظت در برابر پاکسازی قومی ایجاد نشود، این احتمال افزایش می‌یابد که ارامنه قره باغ کوهستانی خروج از سرزمین‌های خود را تنها راه نجات بیابند.»

۳۱۱۳۱۱

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا