بین الملل

مخالفت لاپید با غنی‌سازی اورانیوم توسط عربستان

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی گفت: من از توافق عادی سازی روابط با عربستان حمایت می‌کنم. این روند قبلا آغاز شده است؛ اما نباید به عربستان اجازه غنی سازی اورانیوم داده شود، چراکه این مساله خطری علیه اسرائیل است و منجر به رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه می‌شود.

به نقل از میدل ایست نیوز، لاپید در مصاحبه‌ای با شبکه «کان» رژیم صهیونیستی گفت: من از توافق عادی سازی روابط با سعودی‌ها حمایت می‌کنم؛ اما اجازه دادن به آنها برای غنی سازی اورانیوم ممنوع است. این خطری برای امنیت اسرائیل است.

وی افزود: (در این صورت) ترکیه و مصر فوراً می‌خواهند وارد فرآیند غنی سازی اورانیوم شوند و امارات نیز از توافقی که امضا کرده خارج شده و خواهان غنی سازی اورانیوم خواهد شد.

لاپید در خصوص نتایج سفرش به واشنگتن گفت: از طریق مذاکراتی دشوار می‌توان بدون اعطای حق غنی سازی اورانیوم به عربستان در خاکش به توافق رسید.

وی تاکید کرد که اپوزیسیون رژیم صهیونیستی تا زمانی که این توافق شامل موضوع هسته‌ای نباشد از آن حمایت خواهد کرد.

لاپید همچنین خاطرنشان کرد که به دولت نتانیاهو نخواهند پیوست.

پیش از این نیز تعدادی از کارشناسان و مسؤولان سابق آمریکایی در حوزه هسته‌ای و خاورمیانه از جو بایدن، رئیس جمهور این کشور خواستند به عربستان اجازه غنی سازی اورانیوم به عنوان بخشی از معامله عادی سازی روابط را ندهد.

عربستان در ازای توافق عادی سازی روابط با تل‌آویو خواهان دستیابی به برنامه هسته‌ای و معاهده دفاعی با آمریکا است. دولت بایدن تلاش می‌کند تا دستاورد عادی سازی روابط میان تل آویو و ریاض را قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا محقق کند.

۳۱۱۳۱۱

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا