ورزش

قانون عجیب AFC به ضرر تیم‌های ایرانی

کنفدراسیون فوتبال آسیا قانون جدیدی را در سهمیه لژیونرهای باشگاه‌های قاره در رقابت‌های آسیایی وضع کرد که با نزدیک شدن آغاز مسابقات مرحله گروهی بیش از پیش ضرر این قانون علیه تیم‌های ایرانی احساس می‌شود.

طبق قانون AFC در فصل ۲۰۲۳ لیگ قهرمانان آسیا هر تیمی حق دارد در هر بازی با لژیونرهای خارجی ۵+۱ (۵ خارجی و یک آسیایی) وارد بازی شود. نکته مهمتر این است که هر باشگاهی طبق قانون لیگ کشورش می‌تواند هر چقدر سهمیه بازیکن خارجی داشته باشد به همراه خود به رقابت‌های آسیایی بیاورد.

یعنی عربستانی‌ها که ۸ سهمیه خارجی دارند دیگر مجبور نیستند بازیکنی را از لیست خارجی‌ها خط بزنند. برای مثال النصر هفته آینده سه شنبه با پرسپولیس در تهران بازی دارد. النصر ۸ لژیونر خارجی دارد و می‌تواند با تمام آنها به تهران بیاید. فقط شرط AFC این است که النصر می‌تواند از فرمول ۵+۱ مقابل سرخ پوشان استفاده کند. در بازی‌های بعدی می‌تواند النصر بازیکنان خارجی اش را تغییر دهد و دوباره با فرمول ۵+۱ با بازیکنان جدید وارد زمین بازی شود.

الهلال رقیب آسیایی نساجی و الاتحاد رقیب آسیایی سپاهان هستند و با قانون AFC دیگر نیاز نیست بازیکنی را از لیست خارجی‌های خود خط بزنند و با تمام قوا به میدان خواهند آمد. در هر بازی هم می‌توانند به صورت چرخشی از ۸ بازیکن خارجی خود با فرمول ۵+۱ استفاده کنند.

با قانون استفاده چرخشی AFC از بازیکنان خارجی در مسابقات در صورت مصدومیت ستاره ای باشگاه‌های عربستانی می‌توانند به راحتی جایگزین مناسبی برای ستاره خود پیدا کنند. این قانون کاملا به نفع عربستانی‌ها و به ضرر تیم‌های دیگر است که لیست بازیکنان خارجی شان به ظرفیت کامل نمی‌رسد.

۲۵۱۲۵۱

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا