استانها

ثبت کاروانسرای چمشک لرستان در فهرست جهانی یونسکو

به گزارش سیلاد لرستان، مجتبی رومانی رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه استان لرستان در این رابطه گفت: در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث‌جهانی یونسکو در ریاض عربستان «کاروانسراهای ایران» به عنوان بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در فهرست جهانی یونسکو تأیید و به ثبت رسید.

رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه استان لرستان افزود: کاروانسرای چمشک یک بنای تاریخی مربوط به دوران صفویان و زمامداری شاه عباس اول می باشد که در ۹۰ کیلومتری شهرستان پلدختر واقع در جنوب استان لرستان است که در مسیر شاهراه شاپور خواست به خوزستان جهت گردشگران و زواری که در قدیم به عتبات عالیات مشرف می شدند قرار دارد .

وی افزود: دومین منزل از خرم آباد به خوزستان است که پس از آن کاروانسراهای گوشه .قلعه نصیر، اوسر، میش وند، چارتاق و قلعه رزه در این مسیر قرار گرفته اند.

رومانی اظهار کرد : این کاروانسرا تنها کاراونسرای ایران است که سه حیاط دارد و از کاروانسرا های کوهستانی کشور به شمار می رود و این اثر در ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ۹۹۹۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رییس بنیاد ایران شناسی شعبه لرستان ضمن تقدیر و تشکر از مدیرکل و کارکنان پر تلاش میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان لرستان تصریح کرد: کاروانسرای چمشک بعد از مسیر راه‌آهن شمال و جنوب ایران دومین اثری است که در لرستان ثبت جهانی می شود و امیدواریم که آبشار بیشه و دره تاریخی خرم آباد ثبت جهانی شود.

مجتبی رومانی ادامه داد : تلاش های استاندار محترم ،مدیرکل فرهیخته و کارکنان پر تلاش میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان دور از دسترس نیست.

۴۶

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا