فناوری اطلاعات

تلقی شخصی افراد از کیفیت خوابشان مهم‌تر از ساعات واقعی خواب است

نتایج یک مطالعه تازه نشان می‌دهد میزان رضایت شخصی فرد از خواب شبانه‌‌اش با احساس خوب فرد در روز بعد ارتباط مستقیم دارد، صرف نظر از اینکه اپلیکیشن‌های برآورد کیفیت خواب چه چیزی را نشان بدهند.

به گزارش سیلاد و به نقل از یورونیوز، در این تحقیق که توسط محققان در دانشگاه وارویک انگلستان انجام شده است، خواب ۱۰۹ دانشجوی ۱۸ تا ۲۲ ساله در یک پژوهش دو هفته‌ای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

در این آزمایش به دست دانشجویان یک مچ‌بند حساس به حرکت بسته شد تا از روی تکان‌ خوردن شرکت‌کنندگان در شب، کیفیت خواب آنها تخمین زده شود. همچنین پرسش‌نامه‌هایی میان آنان توزیع شد تا محققان بتوانند در مورد خواب شب گذشته آنان و احساس رضایتشان از روز بعد اطلاعاتی به دست آورند.

برای مثال پژهشگران از آنان می‌پرسیدند چه ساعتی به رختخواب رفتند، چه ساعتی از خواب بیدار شدند، چه ساعتی از رختخواب بیرون آمدند و چقدر از پروسه خواب خود راضی بودند؟ همچنین سوالاتی در مورد خلق و خوی آنها و میزان رضایتشان از زندگی در روز بعد از آنان پرسیده شد بدون اینکه شرکت‌کنندگان از اطلاعات به دست‌آمده از دستگاه خواب‌سنج مطلع باشند.

یافته‌ها نشان داد که رضایت شخصی از نحوه خواب، به طور مداوم با احساس رضایت از زندگی روزانه مرتبط است. هر چه دانشجو بهتر بخوابد، روحیه و رضایت او از زندگی در روز بعد بهتر است. این در حالی است که اطلاعات ارائه شده توسط دستگاه خواب با وضعیت رضایتمندی دانشجویان در روز بعد مرتبط نبود.

 

آنیتا لنیس، روانشناس و پژوهشگر در دانشگاه وارویک و نویسنده اصلی این مقاله، در این باره می‌گوید: «ارزیابی شخصی افراد از کیفیت خوابشان (و نه کیفیت سنجیده‌شده توسط دستگاه) اثر مهمی بر زندگی افراد دارد.»

وی با بیان اینکه غیرمعمول نیست فردی در صبح احساس شادابی کند در حالی ‌که دستگاه خواب‌سنج چیز متفاوتی را نشان دهد، اضافه کرد: «نتایج نشان می‌دهد که مثبت‌اندیشی در مورد خواب می‌تواند احساس سعادتمندی فرد را افزایش دهد.»

محققان می‌گویند محدودیت‌های موجود، تعمیم نتیجه این پژوهش به جمعیت بزرگتر را غیرممکن می‌کند چرا که برای مثال دستگاه‌های مچ‌بند خواب را دقیقاً اندازه‌گیری نمی‌کنند، بلکه از تکان‌های بدن برای تخمین عمیق بودن خواب استفاده می‌کنند. امری که می‌تواند نتایج را تا حدی غیردقیق سازد.

نئومی شاه، مدیر برنامه پزشکی خواب در دانشکده پزشکی دانشگاه ماونت ساینا در نیویورک، در این باره می‌گوید: «آنچه مهم‌ است این است که به جای نگاه کردن به آنچه دستگاه‌ها می‌گویند، به احساس خود در مورد خواب خود توجه کنید.»

او افزود: «در واقع این مطالعه می‌تواند نشان دهد که ابزارهای پوشیدنی و فناوری‌های جدید می‌توانند بر احساس رضایت برخی افراد تأثیر منفی بگذارند.»

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا