بین الملل

بشار اسد: دلار سلاح غرب علیه کشورهاست/گرایش به شرق تضمینی برای سوریه است

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در جریان دیدار با لی چیانگ، نخست‌وزیر چین که با حضور هیئت‌های دو کشور برگزار شد، اظهار کرد: سوریه امروز بیشتر به سمت شرق گرایش دارد؛ چراکه این گرایش تضمینی سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برای آن است و این یک اصل در سیاست سوریه است.

اسد خاطرنشان کرد: دوستی و اعتماد میان سوریه و چین، بر اساس تاریخ مشابه و اصول ثابت بنا شده و این همان اصولی است که می‌توانیم به واسطه آنها به سوی آینده حرکت کنیم.

وی افزود: روابط دو کشور می‌تواند از طریق سه طرح پیشنهادی شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی و ایجاد پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک در ابتکارعمل کمربند و جاده، قوی‌تر شود.

بشار اسد ادامه داد: اکثر کشورهای جهان مشتاق هستند که واحد پول چین یعنی «یوآن» به یک ارز بین‌المللی تبدیل شود، به ویژه اینکه دلار سلاح غرب علیه کشورهای جهان است.

وی همچنین از حمایت دولت چین از سوریه در جنگ با تروریسم و مقابله با فاجعه ناشی از زلزله تشکر و قدردانی کرد.

در همین حال، نخست وزیر چین نیز در این دیدار گفت: واقعیت‌ها ثابت کرده است که سوریه و چین دوست هستند و جهان امروز از امنیت و ثبات فاصله دارد. در این مرحله حیاتی ما به هماهنگی و همکاری بیشتر برای حفظ منافع مشترک چین و سوریه نیاز داریم.

وی بر ادامه حمایت از سوریه برای دستیابی به توسعه مشترک میان دو کشور تاکید کرد و گفت: توسعه در سوریه با تحریم و محاصره مواجه است و بنابراین چین مشتاق است از فرصت اعلام برقراری روابط راهبردی در دیدار روسای دو کشور برای حمایت از سوریه و تبدیل مزیت‌ها و امتیازهای جغرافیایی آن به فرصت‌های توسعه و ارائه حمایت در زمینه بازسازی و تحکیم ثبات در این کشور استفاده کند.

لی چیانگ همچنین اعلام کرد که چین از سوریه به عنوان شریک در طرح «کمربند و جاده» استقبال می‌کند.

وی در ادامه خطاب به بشار اسد گفت: دوستی درختی است که ریشه‌های آن وفاداری و شاخه‌های آن مهربانی است. شما جناب رئیس جمهور، دوست عزیز و قدیمی ملت چین هستید.

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه پنجشنبه گذشته وارد شهر هانگژو در شرق چین شد و سفر خود به این کشور را به دعوت شی جینپینگ همتای چینی خود آغاز کرد.

در جریان این سفر، نشستی میان بشار اسد و شی جینپینگ با حضور هیئت‌های دو کشور برگزار شد و دو طرف در پایان این دیدار توافق همکاری استراتژیک میان دمشق و پکن را امضا کردند. این دومین سفر اسد به چین و اولین سفر از زمان آغاز جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱ است. اولین بار رئیس‌جمهور سوریه در سال ۲۰۰۴ از چین بازدید کرده بود.

۳۱۱۳۱۱

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا