دانش

این جنگنده ترسناک سوئدی اوکراین را نجات می‌دهد؟/ عکس

سوئد در حال بررسی ارسال جت‌های گریپن ساخت این کشور به اوکراین برای کمک به نبرد آن‌ها با روسیه است. گریپن که از سوی غول هوافضا یعنی ساب‌-‌ای‌بی ساخته شده است مزایای خاصی نسبت به اف-۱۶ دارد که برخی از این مزایان آن‌ها را برای جنگ اوکراین مناسب می‌کند.

اندیشکده دفاعی بریتانیا می‌گوید این هواپیما برای مقابله با سیستم‌های موشکی زمین به هوا روسیه و جت‌های سریع با پرواز در ارتفاع بسیار پایین طراحی شده است.

گریپن همچنین از این مزیت برخوردار است که می‌تواند حتی از باندهای آسیب‌دیده فرودگاه و حتی جاده‌های معمولی برخاسته و فرود بیاید. همچنین خدمه‌های آموزش دیده بدون نیاز به بازگشت به یک پایگاه هوایی مجهز می‌توانند این پرنده‌ها را به‌طور کامل سرویس کنند.

این جنگنده ترسناک سوئدی اوکراین را نجات می‌دهد؟/ عکس

این موضوع می‌تواند برای اوکراین بسیار مهم باشد چراکه پایگاه‌هایش به‌طور مرتب از سوی موشک‌های و توپخانه‌های روسیه مورد هدف قرار می‌گیرد.

تولیدکنندگان سوئدی گریپن می‌گویند که هزینه تعمیراتی این جت ۵۰ درصد کمتر از رقیبانش است. طبق مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۱۲ نیز این موضوع تایید و گفته شد جت‌های سوئدی کمتر از تایفون و رافال هزینه نگهداری دارد.

از سوی دیگر جنگنده گریپن یک جت چند منظوره مافوق صوت تک موتوره سبک است. این جت‌ها از سال ۱۹۹۶ در نیروی هوای سوئد به کار گرفته شدند.

این جت‌ها جایگزینی برای جت‌های دراکن و ویگن بوده‌اند که نخستین نسخه آزمایشی آن در آوریل ۱۹۸۷ به پرواز درآمد.

طبق داده‌های موجود این جنگنده قادر به رهگیری ۱۰ هدف را دارد. این جت‌ها توان رهگیری حین کاوش، همچنین نقشه‌برداری از سطح زمین، کشف اهداف زمینی و دریایی را دارد.

۵۸۵۸

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا