استانها

افزایش جمعیت دانشجویان غیر ایرانی نقشه راه توسعه و تعالی دانشگاه

به گزارش خبرگزاری سیلاد استان سمنان؛ در راستای جذب و پذیرش دانشجویان غیرایرانی، نشست تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی و اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان با حضور دکتر رامین رستمی زاده، معاون مدیر کل جذب و هدایت دانشجویان غیر ایرانی، در دفتر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان برگزار شد.

دکتر مهدی منصوری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان با ارائه گزارشی از وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی این استان اظهار کرد: تعداد ۲۵ باب مدرسه سما با ظرفیت ۲۷۰۰ نفر دانش آموز در استان سمنان فعال هستند که از جمله مدارس برتر و ممتاز این استان محسوب می‌شوند.

منصوری با بیان اینکه یکی از محورهای تبیین شده در سند توسعه و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، افزایش جذب و پذیرش دانشجویان غیر ایرانی است گفت: استان سمنان با توجه به جمعیت اتباع و مهاجرین خارجی مقیم در استان پتانسیل مطلوب تحقق این مهم را دارا است.

منصوری با اشاره به بین‌المللی شدن تراز دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان بواسطه اخذ مجوز جذب و پذیرش دانشجوی غیر ایرانی در این واحد از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: واحد سمنان ظرفیت پذیرش بیش از ۱۲۰۰ دانشجوی غیر ایرانی در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های غیر پزشکی در نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۳- ۱۴۰۲ را دارد.

دکتر رامین رستمی زاده، معاون مدیر کل جذب و هدایت دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان باید از ظرفیت‌های بالقوه این استان در راستای جذب دانشجویان غیر ایرانی بهره وری مطلوب را داشته باشد.

وی برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مدیران، معلمان و دانش آموزان مدارس استان سمنان، امکان جذب دانش آموزان اتباع و مهاجرین خارجی در مدارس سما به صورت ویژه و برگزاری دوره‌های کوتاه مدت مهارتی به منظور جذب مهارت جو علاوه بر دانشجو را از روش‌های بسترسازی افزایش جذب پذیرش دانشجویان غیر ایرانی دانست.

دکتر نادر رهبر، معاون آموزش و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان اظهار کرد: تعداد دانشجویان غیر ایرانی واحد سمنان ۱۲۰ نفر است که با ملیت کشورهای لبنان، عراق و افغانستان مشغول به تحصیل هستند.

رهبر با اشاره به تفاهم نامه همکاری منعقد شده میان دانشگاه آزاد اسلامی و آموزش و پرورش استان سمنان گفت: در راستای تحقق مفاد این تفاهم نامه، افتتاح دبیر خانه دایمی رویدادهای دانش آموزی، برگزاری مسابقه موشک کاغذی و مسابقه مکانیسم های کاغذی و جشنواره پژوهشگران برتر با همکاری و مشارکت دو نهاد صورت گرفته است.

مهدی عاشوری، رئیس گروه تحقیق و پژوهش آموزش و پرورش استان سمنان، گفت: چشم اندازی بسیار مطلوب در قالب این تفاهم نامه قابل پیش‌بینی و تبیین بوده و دامنه‌ همکاری‌های دو طرف بسیار گسترده است.

وی آمار دانش آموزان اتباع و مهاجرین خارجی شاغل به تحصیل استان سمنان را بیش از ۸۱۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: این جمعیت دانش آموزی می‌تواند به عنوان جامعه هدف ایده‌آل در برنامه‌ریزی‌های بلند مدت آموزشی در نظر گرفته شود.

مهندس رقیه ثابت، کارشناس مسئول امور جذب و هدایت دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمد طلوع عسگر، مسئول امور بین الملل واحد سمنان و دکتر محمود نیک خواه، رئیس دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی از اعضای حاضر در این نشست تخصصی بودند.

۴۶

مجله خبری سیلاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا