استانها

۳۰۰برنامه فرهنگی ویژه هفته کتاب در استان کردستان برگزار می‌شود

محمد مخدومی در گفتگو با سیلاد  از کردستان :گفت: این تعداد برنامه در ۵۲ باب کتابخانه عمومی استان کردستان به مناسبت بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی از ۲۴ آبان لغایت ۱ آذر برگزار می شود.

وی عنوان کرد: افتتاح کتابخانه عمومی روستای دزلی شهرستان سروآباد و همچنین افتتاح کتابخانه عمومی شهید صالحیان روستای میرده شهرستان سقز از برنامه های شاخص استان کردستان در هفته کتاب است. 

مخدومی بیان کرد: همچنین عضویت متقاضیان و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه های عمومی استان کردستان از ۲۴ لغایت ۲۶ آبان ماه رایگان است و علاقمندان می توانند با مراجعه به کتابخانه عمومی در این نهاد فرهنگی عضو شوند.  

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان تصریح کرد: اجرای طرح بخشودگی جرایم دیرکرد در روزهای ۲۲ آبان لغایت ۱ آذر از دیگر برنامه های کتابخانه های عمومی در هفته کتاب سال جاری است و اعضایی که منابع امانی خود را در این مدت به کتابخانه ها عودت دهند مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی جرایم دیرکرد مربوط به دوران کرونا و قبل از آن خواهند شد.

وی افزود: حضور در نماز سیاسی-عبادی روز جمعه ۲۸ آبان ماه و ارائه گزارش عملکرد کتابخانه های عمومی استان کردستان و بیان راهکارهای ترویج کتابخوانی از دیگر برنامه های این هفته خواهد بود 

مخدومی عنوان کرد: برگزاری نشست های کتابخوانی، نشست‌های نمایشنامه خوانی، کتابخانه گردی مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی، بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه‌ها، برنامه‌های نقد و بررسی و رونمایی کتاب نویسندگان بومی، قصه گویی برای کودکان، نشست‌های مطالعاتی و برپایی نمایشگاه کتاب برای بازنمایی منابع کتابخانه‌ها برخی از این برنامه هاست.

وی تصریح کرد: آذین بندی و فضاسازی کتابخانه‌ها، نقاشی دیواری با موضوع کتاب و کودک، تقدیر از اعضای کتابخوان کتابخانه‌ها و خلاصه نویسی از کتاب، نقاشی و داستان نویسی با موضوع منابع جشنواره کتابخوانی رضوی هم در هفته اجرا می‌شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان گفت: خاطره‌نویسی، برگزاری نمایش عروسکی، حضور کتابداران در مدارس، برگزاری نمایشگاه‌ها و مسابقات نقاشی ویژه برنامه‌های کتاب و کودک از دیگر برنامه‌های این هفته است.

وی تصریح کرد: برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی، بازدید مدارس و مهدهای کودک از کتابخانه‌ها، دیدار کتابداران با ائمه جمعه، حضور کتابداران در مدارس برای روخوانی و معرفی کتاب، برگزاری کارگاه‌های قصه‌گویی، برگزاری مسابقات مکتوب و آنلاین کتاب‌خوانی، توزیع بروشور مربوط به معرفی کتابخانه‌های عمومی و خدمات آنها به عموم مردم و اطلاع رسانی یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی هم از سایر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی در سال جاری است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان به اجرای طرح «اهدای کتاب، اهدای دانایی» از تاریخ ۲۲ آبان لغایت ۲۲ آذر در کتابخانه‌های عمومی استان اشاره کرد و گفت: این پویش از طرح‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است که به منظور ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تامین و تقویت منابع کتابخانه‌های عمومی اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: بر این اساس مردم فرهنگ‌دوست استان کردستان می‌توانند با مراجعه به کتابخانه‌های عمومی، کتاب‌های مازاد و بدون استفاده خویش را برای استفاده دیگران به کتابخانه هدیه کنند.

وی عنوان کرد: آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان کردستان روز ۳۰ آبان‌ماه با تقدیر از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی در سنندج برگزار می شود.

مخدومی افزود: تمامی برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی در سال جاری که با حضور مردم و علاقمندان برگزار می شود با رعایت پروتکل های بهداشتی خواهد بود و ضروری است مردم نیز در این راستا همکاری های لازم را با متولیان به عمل آورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا