اقتصاد

کدام کشورها کمترین خرید را از ایران می کنند؟

به گزارش خبرگزاری سیلاد به نقل از گمرک؛ آقای سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک افزود: کشورمان از ابتدای ۱۴۰۰ تا پایان مهرماه، حدود ۹۹ میلیون تن کالا به ارزش تقریبی ۵۵ میلیارد دلار را با کشورهای جهان تبادل کرده است. 

وی اضافه کرد: در این مدت ۱۴۲ کشور به صورت مستقیم کالای ایرانی را خریداری کردند و ۱۱۰ کشور نیز فروشنده کالا به ایران بودند. 

لطیفی در خصوص مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی گفت: ۷۵.۲ میلیون تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۴ میلیون دلار در هفت ماه گذشته صادر شده که چین با هفت میلیارد و ۶۸۹ میلیون دلار، عراق با پنج میلیارد و ۴۸۳ میلیون دلار، ترکیه با سه میلیارد و ۳۹۷ میلیون دلار، امارات با دو میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیارد و ۱۲۶ میلیون دلار پنج مقصد اول صادرات کالای ایرانی بودند. 

وی افزود: کشورهای “سوازیلند” با هزار و ۸۰۰ دلار، “کومور” با پنج هزار و ۹۳۲ دلار، “گواتمالا” با ۶ هزار و ۲۶۴ دلار، “اکوادور” با ۶ هزار و ۵۳۴ دلار، “انگولا” با ۶ هزار و ۶۲۸ دلار، “هندوراس” با ۶ هزار و ۸۰۰ دلار، ” نیکاراگوئه” با هفت هزار و ۶۶۷ دلار، و “لائوس” با ۹ هزار و ۸۰۰ دلار، هشت کشوری بودند که کمترین خرید را از ایران داشتند. 

کدام کشورها کمترین خرید را از ایران می کنند؟

لطیفی در خصوص واردات کشور در هفت مامه امسال گفت: در این مدت ۲۳ میلیون و ۵۰۵ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار از گمرکات اجرایی ترخیص شد که ” امارات” با هشت میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار، “چین” با ۶ میلیارد و ۱۰۷ میلیون دلار، ” ترکیه” با دومیلیارد و ۸۶۱ میلیون دلار، “آلمان” با یک میلیارد و ۳۹ میلیون دلار و” سوئیس” با یک میلیارد و ۳۵ میلیون دلار، پنج کشور اول فروش کالای مورد نیاز کشور در هفت ماه نخست سال بودند. 

وی افزود: کشورهای” ترینیدادو توباگو” با چهار هزار و ۹۷۶ دلار، “لتونی” با ۱۶ هزار و ۵۷۴ دلار، ” ایسلند” با ۱۶ هزار و ۸۷۹ دلار، “کامرون” با ۲۵ هزار و ۹۵۱ دلار، ” سرزمین‌های جنوبی فرانسه” با ۶۷ هزار و ۷۵۴ دلار، “شیلی” با ۸۳ هزار و ۷۴۹ دلار و “کاستاریکا” با ۸۶ هزار و ۵۹۶ دلار به ترتیب کمترین میزان فروش کالای موردنیاز را به کشورمان داشتند.

۲۲۳۲۲۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا