ورزش

پرونده سنگین روسای سابق فیفا و یوفا!

بلاتر ۸۵ ساله و پلاتینی ۶۶ ساله حالا باید طی چند ماه آتی در دادگاه کیفری فدرال واقع در بلانزونا سوئیس، محاکمه شوند. در صورت اثبات کلاهبرداری، آنان به چندین سال زندان محکوم خواهند شد. دادستانی سوئیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که «مبلغ مورد بحث، به دارایی‌های فیفا خسارت وارد و پلاتینی را به طور غیرمشروع غنی کرده‌است.»

پرونده مذکور در سپتامبر ۲۰۱۵ گشوده شد و بلاتر پیش از موعد اتمام دوران ریاستش بر فیفا، برکنار شد. علاوه بر این، پرونده مذکور به کمپین انتخاباتی پلاتینی برای جانشینی بلاتر پایان داد. پلاتینی در آن برهه ریاست اتحادیه فوتبال اروپا(یوفا) را عهده‌دار بود. به نتیجه رسیدن پرونده‌های دادستانی سوئیس غالبا سال‌های زیادی به طول می‌انجامد.

پرونده مذکور پیرامون درخواست کتبی پلاتینی از فیفا در ژانویه ۲۰۱۱ بود؛ درخواستی که به منظور دریافت دستمزد معوقش در ازای فعالیت به عنوان مشاور رییس فیفا در نخستین دوره ریاست بلاتر(۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲) ارائه شده بود.

بلاتر ظرف چند هفته اجازه پرداخت این مبلغ را به فیفا داد. وی در آن دوره مشغول فعالیت در کمپین خود برای انتخاب مجدد به عنوان رییس فیفا بود و با «محمد بن حمام» قطری مبارزه انتخاباتی داشت؛ در آن انتخابات، نفوذ پلاتینی روی رای‌دهندگان اروپایی، در نتیجه نهایی سرنوشت‌ساز بود.

دادستانی سوئیس اعلام کرد: مدارک جمع‌آوری شده توسط «اداره دادستانی کل»، تایید کرده است که این پرداختی به پلاتینی بدون پایه و اساس قانونی انجام شده‌است. هم بلاتر و هم پلاتینی همواره هرگونه تخلف را رد و به توافق شفاهی که مابین آنان صورت گرفته بوده، اشاره کردند.

بلاتر به کلاهبرداری، سوءمدیریت، سوءاستفاده و تخصیص غیرقانونی بودجه فیفا و همچنین جعل اسناد و پلاتینی نیز به کلاهبرداری، سوءاستفاده و تخصیص غیرقانونی بودجه، جعل اسناد و همدستی با بلاتر متهم شده‌است.

اتهامات کلاهبرداری و جعل سند می‌تواند تا پنج سال حبس برای متهمان به‌همراه داشته باشد. دادستان‌ها در سپتامبر ۲۰۱۵ پرونده تحقیقات در مورد بلاتر را گشوده بودند و پلیس درست در روزی که وی با پلاتینی جسله‌ای را در دفتر کمیته اجرایی فیفا برگزار کرده‌بود، به دفتر مرکزی فیفا یورش برد.

تنها چند روز پس از آنکه بلاتر برای پنجمین بار به عنوان رییس فیفا انتخاب شد، اعلام کرد که قصد استعفا داشته و خواستار رای‌گیری مجدد برای یافتن جانشین شد. کمیته اخلاق فیفا خیلی زود هر دو نفر را هفته‌ها تعلیق کرد و در ادامه این تعلیق را به ۶ سال افزایش داد.

محرومیت پلاتینی بعدها از سوی دادگاه عالی ورزش به چهار سال تقلیل پیدا کرد و وی برای بازگشت به مسوولیت‌های فوتبالی در اکتبر ۲۰۱۹، مشکلی نداشت. بلاتر از لحاظ جسمانی در شرایط خوبی نبود و آخرین جلسه بازپرسی تا ماه آگوست به تعویق افتاد. وی پس از انجام عمل قلب در دسامبر سال گذشته، از سوی پزشکان یک هفته به خواب مصنوعی برده‌شد.

بلاتر علاوه بر این، با تحقیقات کیفری دیگری مرتبط با صدور مجوز پرداخت یک میلیون دلار به فدراسیون فوتبال ترینیداد و توباگو در سال ۲۰۱۰ روبرو است.

«مایکل لوبر» دادستان کلی که در سوئیس بر پرونده تحقیقات فیفا نظارت داشت، سال گذشته به دلیل سوءرفتار و تخلف استعفا کرد. لوبر به منحرف کردن روند پرونده از رسیدگی به ملاقات مبهم وی با «جیانی اینفانتینو» رییس کنونی فیفا متهم شد.

بدنبال تعلیق و سپس محرومیت پلاتینی، اینفانتینو پس از آنکه به عنوان نامزد اضطراری انتخابات اتحادیه فوتبال اروپا(یوفا) وارد گود شد، در سال ۲۰۱۶ ریاست فیفا را برعهده گرفت.

۲۵۷ ۲۵۱

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا