بین الملل

طالبان: ارتش اسلامی به زودی تکمیل می‌شود

عنایت الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به سایت عربی ۲۱ گفت: “تشکیل ارتش حق هر کشوری است و امارت اسلامی افغانستان، دولت و نظامی که امنیت مردمش را تامین می‌کند، حق تشکیل یک حکومت و ارتش منظم را دارد”.

وی افزود، ارتش به تمام جنبه‌های مادی اعم از تجهیزات نظامی، تسلیحات و غیر آن مجهز و به لحاظ معنوی هم استقلال، تعهد، صداقت، ایمان و دیگر صفات را دارا خواهد بود.

خوارزمی گفت، نمی‌شود در حال حاضر زمان تکمیل این ارتش را دقیق اعلام کرد اما به زودی تکمیل می‌شود.

وی در مورد اینکه آیا نظامیان ارتش سابق عضو این ارتش جدید خواهند بود یا خیر، گفت، البته برخی تفاسیر خاصی درمورد نظامیان دولت سابق دارند آنها معتقدند ژنرال های سابق که با خون و جان مردم تجارت می‌کردند همان نظامیان سابق هستند اما این درست نیست، نظامیان سابق بسیار فراتر از این ژنرال ها هستند.

وی افزود، نظامیان سابق در حال حاضر هم به خدمت گرفته شده‌اند و مشغول خدمت هستند. بنابراین اکنون نظامیان سابق بدون هیچ گونه تبعیض میان سربازان جدید و قدیم در بخش نظامی افغانستان خدمت می کنند.

خوارزمی درمورد چالش‌های پیش روی تشکیل این ارتش گفت: بدون شک هر دولتی در ابتدای تشکیل خود نواقصی دارد اما طالبان مشکل بزرگی ندارد و ارتش در حال تشکیل است اما تعداد نیروی آن پس از تمرین ها مشخص خواهد شد و مطابق وضعیت کشور و جامعه خواهد بود و در نهایت رهبری امارت اسلامی یا وزارت دفاع امارت هستند که تعداد لازم را تعیین می‌کنند. تمرین نظامیان در اردوگاه‌ها و اماکن آموزشی ادامه دارد و برخی از نظامیان دوره آموزشی خود را به اتمام رسانده‌اند و برخی نیز در حال آموزش هستند.

پیش از این روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا گزارش داده بود که نیروهایی از سرویس اطلاعات امنیتی و ارتش دولت سابق افغانستان به تشکیلات داعش پیوسته اند که با کنترل طالبان بر کشور فعالیت این گروه نیز افزایش یافته است‌.

اما خوارزمی این اخبار را دروغ خواند و تکذیب کرد. وی گفت، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان قبلا این اخبار را رد کرده است. این خبرها شایعه و تبلیغات منفی است که برخی می خواهند به وسیله آنها مردم را از نظام و دولت کنونی متنفر کنند.

مجاهد در گفتگو با عربی ۲۱ تاکید کرد که “ارتش اسلامی” ظرف دو سال تکمیل خواهد شد.

وی افزود، نظامیان سابق بخصوص نظامیان دارای مهارت فنی به ارتش جدید و خدمت نظامی ملحق خواهند شد اما تعداد نیروی این ارتش فعلا مشخص نیست ولی مطمئنا امنیت افغانستان به ۱۰۰ هزار نیروی یا بیشتر نیاز دارد.

مجاهد در مورد مشکلات پیش روی تشکیل ارتش جدید گفت، در حال حاضر مهمترین این مشکلات، فقط مشکل اقتصادی است که طالبان تلاش دارد آن را حل کند.

او در گفتگو با رادیو “آزادی” نیز گفت که ارتش پیشین دو نوع نظامی داشت که برخی از آن‌ها از جمله کادر فنی نیروهای هوایی اکنون با طالبان کار می‌کنند.

او گفته‌است: «کسانی که وفادار هستند و ما در اردوی ملی خود نیاز داریم، با ما هستند. دوم سربازهایی هستند که هر روز می‌جنگیدند، حتی حرفه‌ای هم نبودند، بیش تر آن‌ها معتاد به مواد مخدر بودند، ما به آن‌ها نیاز نداریم.»

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان هم اخیرا در مرکز مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد گفت که افغانستان دیگر نیازی به ارتش بزرگ ندارد و طالبان نیروهای امنیتی و دفاعی دولت قبلی را در صفوف خود جا نخواهند کرد.

ارتش افغانستان که گفته می‌شد ۳۰۰ هزار نفر است پس از تسلط طالبان فروپاشید.

اکنون تمام نظامیان پیشین در کنار بیم از انتقام‌جویی طالبان بیکار و بی‌سرنوشت هستند.

۳۱۱۳۱۱

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا