ورزش

داستان کاهی که تبدیل به کوه شد!

سپهر ستاری: در شرایطی که تیم ملی ایران فردا در دیداری حساس و تعیین‌کننده باید به مصاف لبنان برود، مهم‌ترین بحث این روزهای فوتبال تیم ملی ماجرای درگیری مهدی طارمی و دراگان اسکوچیچ است. درگیری که از مصاحبه اسکوچیچ با رسانه کروات آغاز شد و در نهایت با واکنش جنجالی مهدی طارمی به خط خوردن ستاره ایرانی پورتو از لیست تیم رسید.

داستان از کجا آغاز شد؟

شروع ماجرا وقتی بود که اسکوچیچ در گفت و گو با سایت Vecernji کرواسی گفت:« فوتبالیست‌های ایرانی از نظر فنی و بدنی مقاوم هستند که حسادت‌برانگیز است. چیزی که آنها ندارند و باید پیشرفت کنند توانایی تاکتیکی است. آنها هنوز آنقدر خوب نیستند ولی وقتی به دراز مدت نگاه می‌کنم ، به نظرم آنها پیشرفت خواهند کرد و سطحشان بسیار بالا خواهد آمد. اروپایی‌ها از تاکتیکی همیشه خوب بودند و حضور بازیکنان ایران در اروپا می‌تواند این روند بهبود تاکتیکی بازیکنان ایران تسریع بخشد.»

این صحبت‌های اسکوچیچ گویا به مذاق مهدی طارمی خوش نیامد و او پس از درخشش مقابل میلان در توئیتی جنجالی نوشت:« باید عرض کنم که بازیکنان ایرانی علاوه بر تکنیک فردی و جنگندگی و .… از لحاظ دانش فوتبال و تاکتیک خیلی درک بالایی دارند ولی متاسفانه مشکلات جایی دیگر است. زنده باد ایران.»

پس از این توئیت دراگان اسکوچیچ تلاش کرد با مهدی طارمی صحبت کند تا سوءتفاهم به وجودآمده برطرف شود اما طارمی پاسخ سرمربی تیم ملی را نداده و همین موضوع باعث شد در نهایت نامش از لیست تیم ملی خارج شود. انگار کریم باقری هم در این مدت تلاش کرده با طارمی صحبت کند اما او جواب دستیار اسکوچیچ را هم نداده است.

خداداد عزیزی، ستاره سابق تیم ملی در گفت گو با برنامه فوتبال برتر نظر جالبی درباره این اتفاق داشت:« حد سرمربی خیلی بالاتر از این است که با بازیکن تماس بگیرد اما اسکوچیچ فرمانده تیم ملی فوتبال ایران است و این حق مسلم اوست که تصمیم بگیرد. اما نظر من این است که فدراسیون فوتبال باید مساله را مدیریت می کرد که نکرد. نباید تماس می گرفتند، باید او را دعوت می کردند و اجازه می دادند بیاید تا رو در رو با سرمربی تیم ملی صحبت کند و اگر قرار است تنبیه شود، او را روی نیمکت قرار دهند.»

کاملا مشخص است که اسکوچیچ از رفتار طارمی ناراحت شده اما خط زدن او تنها راه سرمربی تیم ملی نبود. همانطور که خداداد گفته اسکوچیچ می‌توانست طارمی را دعوت کند و در اردوی تیم ملی سوءتفاهمات رفع شود و در نهایت هم تنبیهی مانند نیمکت‌نشینی برای او در نظر بگیرد اما ترجیح سرمربی کروات خط زدن طارمی در این مقطع بود.

مهدی طارمی در واکنش به دلخوری کریم باقری ادعا کرده شماره او را نداشته وگرنه پاسخ مربی‌اش را می‌داد.

داستانی کاهی که تبدیل به کوه شد!

اگر با کره بازی داشتیم هم طارمی خط می‌خورد؟!

در این بین خیلی‌ها معتقدند اگر تیم ملی دیداری حساس‌تر در پیش داشت اسکوچیچ تصمیم دیگری می‌گرفت ولی چون دو حریف آینده تیم ملی قدرتمند نیستند او خواسته از این فرصت استفاده کند و اقتدارش را نشان دهد. البته که این گذاره قابل اثبات نیست اما نمی‌توان آن را دور از ذهن دید.

طارمی در چند دیدار اخیر ستاره تیم ملی بوده و با عملکرد فوق‌العاده خود نقشی مهم در بردهای اخیر داشته است. شاید او تصور کرده اسکوچیچ قصد دارد موفقیت تیم ملی را به نفع خود مصادره کند و همین باعث خشم او شده است. البته در این میان شایعات دیگری هم وجود دارد که این اولین درگیری بین اسکوچیچ و ستارگان تیم ملی نیست. بعضی‌ها می‌گویند قبلا هم در رختکن تیم ملی اتفاقاتی رخ داده و البته استوری کنایه‌آمیز سامان قدوس پس از نیمکت‌نشینی مقابل کره را هم نباید از یاد برد.

روابط عمومی فدراسیون فوتبال کجاست؟

فدراسیون فوتبال و روابط عمومی آن در این مدت به شکل عجیبی منفعل ظاهر شدند و هیچ تلاشی برای حل ماجرا نکردند. پس از مصاحبه اسکوچیچ دلخوری بازیکنان تیم ملی قابل پیش‌بینی بود اما روابط عمومی فدراسیون هیچ تلاشی برای روشن‌گری در مورد مصاحبه او انجام نداد. حتی پس از توئیت طارمی هم این انفعال عجیب ادامه‌دار بود و هیچ تلاشی برای رفع سوءتفاهم انجام نشد.

همین قضیه باعث شد هر یک از طرفین برداشت خودش را از این ماجرا داشته باشد و با توجه به دعوت نشدن طارمی و عدم برقراری ارتباط بین دو طرف ممکن است این اختلاف شدیدتر شود.

اگر کی‌روش بود هم طارمی جرات می‌کرد توئیت بزند؟

پس از توئیت طارمی خیلی‌ها با انتقاد از او گفتند که اگر کی‌روش مربی تیم ملی بود طارمی هرگز چنین واکنشی نشان نمی‌داد. آن‌ها می‌گویند کی‌روش هم در زمان حضورش بارها از فوتبال ایران انتقاد کرد ولی هیچکس حرفی نزد و انگار بعضی‌ها بین مربیان تیم ملی فرق می‌گذارند.

در اینکه به کی‌روش و اسکوچیچ و هر شخص دیگری به عنوان سرمربی تیم ملی باید احترام گذاشت شکی نیست اما سرمربی پرتغالی سابق تیم ملی هم زمانی از فوتبال ایران انتقاد می‌کرد که پایگاه محکمی بین ملی‌پوشان داشت و می‌دانست آن‌ها به خوبی از حسن‌نیتش آگاه هستند و قرار نیست منجر به سوءتفاهم شود. از طرفی او در زمانی که تیم ملی بازی نداشت هم کاملا با بازیکنان در ارتباط بود و همین وجود ارتباط باعث می‌شد سوءتفاهم به وجود نیاید.

داستانی کاهی که تبدیل به کوه شد!

این مهدی، آن مهدی نیست!

پس از خط خوردن طارمی خیلی‌ها ماجرای او را با مهدی رحمتی مقایسه کردند و مدعی شدند آن زمان از کی‌روش مقابل رحمتی حمایت شد و حالا هم باید از خط خوردن طارمی حمایت شود. بدون شک سرمربی تیم ملی مختار است هر بازیکنی را که نمی‌خواهد از لیست خط بزند و در نهایت او باید پاسخگوی نتایج باشد اما ماجرای این دو «مهدی» تفاوت زیادی دارد.

رحمتی آن زمان رسما از تیم ملی خداحافظی کرد و مدتی بعد در مصاحبه‌ای جنجالی مدعی شد کی‌روش را در سطح تیم ملی نمی‌داند. مهدی طارمی اما نسبت به یک مصاحبه نظر شخصی خودش را بیان کرده و هرگز توانایی سرمربی تیم ملی را زیر سوال نبرده است.

داستانی کاهی که تبدیل به کوه شد!

جلال چراغپور: اسکوچیچ کلاسیک‌ترین تصمیم ممکن را گرفت

کارشناس فوتبال ایران در مصاحبه با فوتبال برتر در خصوص حذف مهدی طارمی از فهرست تیم ملی خاطر نشان کرد:« در مورد خط خوردن طارمی باید بگویم این تصمیم خاص، از حقوق سرمربی است و کلاسیک ترین تصمیمی است که سرمربی در مورد یک بازیکن می تواند بگیرد و از این نظر او ریسک می کند و باید پاسخگو باشد.»

وی افزود:« اعتبار مربی به برد و باخت است و اسکوچیچ ریسک بزرگی کرده، بازیکنی که ساز مخالف می زند یا شراط نامساعد در تیم ایجاد کند و یا عواملی از این دست به مربی این حق را می دهد تا او را کنار بگذارد، اگر مماشات کند نمی تواند اتفاقات بعدی را مدیریت کند چرا که باید به همه پاسخ بدهد که چرا فلان تصمیمی را گرفته است. در مورد طارمی و اسکوچیچ به نظر من شیطنت هایی صورت گرفته و از آن سو اجازه ندادیم نظر سرمربی تیم ملی شفاف مطرح شود. حرف هایی که او می زند درست است اما اجازه ندادیم صحبت های او کامل مطرح شود. نباید اجازه می دادند لیست اعلام شود، باید قبل از اعلام رسمی این فهرست کارشناسی می شد.»

حمله علی دایی به سرمربی تیم ملی؛ اسکوچیچ در حدی نیست از تاکتیک‌ناپذیری ایرانی‌ها بگوید!

علی دایی درباره اختلافاتی که اخیراً میان مهدی طارمی و دراگان اسکوچیچ ایجاد شده است، به تسنیم گفت:« مطمئناً اگر بازیکنانی مثل مهدی طارمی نبودند موفقیت‌هایی که اسکوچیچ اخیراً به دست آورده است، اتفاق نمی‌افتاد. شما باید این را حساب کنید که طارمی در بازی‌هایی که تیم ملی در مرحله قبل و همین مرحله انجام داد، چند گل زده و چند پاس گل داده است. باید ارزش بازیکنان بزرگ تیم ملی را بدانیم و این مسائلی که به وجود آمده است به هیچ عنوان قابل قبول نیست. طارمی حق داشت که در این مورد صحبت کند.»

وی در ادامه با انتقاد از سرمربی تیم ملی تصریح کرد:« اسکوچیچ بدون شک در دنیای فوتبال مربی بزرگی نیست که بخواهد از تاکتیک‌ناپذیری یا تاکتیک‌پذیری بازیکنان ایرانی صحبت کند. به اعتقاد من اولین اشتباه را سرمربی تیم ملی انجام داد که در مورد بازیکنان ایرانی صحبت کرد. بدون شک اسکوچیچ نباید یادش برود که در ایران در کجاها و در کدام تیم‌ها مربیگری کرده و با چه کارنامه‌ای به تیم ملی رسیده است.»

دایی با بیان اینکه فدراسیون فوتبال باید این موضوع را بهتر مدیریت می‌کرد، اظهار داشت:« باید جلسه‌ای را برگزار می‌کردند تا مهدی طارمی یا کادر فنی تیم‌ ملی حرف‌های‌شان را بزنند و این مشکل برطرف شود. من معتقدم اسکوچیچ در اندازه‌ای نیست که بخواهد در مورد تاکتیک‌ناپذیری بازیکنان ایرانی صحبت کند. شما دیدید که پرسپولیس با همین فوتبالیست‌های ایرانی و شرایط سخت دو بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد.»

وی خاطر نشان کرد:« اگر کارلوس‌ کی‌روش یا یک مربی بزرگ و کارنامه‌دار چنین صحبت‌هایی را انجام می‌داد شاید می‌گفتیم که آنها چیزهایی دیده‌اند و در این مورد نظر داده‌اند، ولی آقای اسکوچیچ شمایی که در تیم مطرحی مربیگری نکرده‌اید نباید چنین حرف‌هایی را بزنید تا در این موقعیت حساس شرایط تیم ملی با مسائل چالش‌برانگیز مواجه شود. اگر هم بازیکن ایراد دارد مربی باید با بچه‌های تیمش کار کند نه اینکه بخواهد مسائلی را عنوان کند که تیم وارد حاشیه شود. همین بازیکنان ایرانی بودند که سرمربی تیم ملی را در چنین موقعیتی قرار دادند و فکر می‌کنم حرف‌هایی که اسکوچیچ زد از روی بی‌تجربگی بود.»

داستانی کاهی که تبدیل به کوه شد!

رضا عنایتی: فقط حریفان تیم ملی را خوشحال کردیم!

رضا عنایتی، مهاجم سابق استقلال و تیم ملی درباره این اختلاف پیش آمده گفت:« این اتفاق فقط حریفان ما را خوشحال کرد. ما بدموقع خودزنی انجام دادیم. از مسئولان فدراسیون توقع داریم که قبل از اینکه اتفاقی بیفتد یک جلسه‌ای را برگزار می‌کردند، طارمی بازیکن بداخلاقی نیست و کاملا بی‌حاشیه است، اسکوچیچ هم مربی انتقادپذیری است و می‌توانستیم با یک جلسه این مشکل را حل کنیم. نمی‌توانیم انکار کنیم که طارمی یکی از بهترین بازیکنان ما است که در خارج از کشور بازی می‌کند، در بد شرایطی این اتفاق افتاد، امیدوارم جلسه‌ای برگزار شود تا با گفتمان این مشکل را حل کنیم.»

آرش برهانی هم از حرکت طارمی چندان راضی نبود و گفت:« من طارمی را خیلی دوست دارم اما من این رفتار را دوست ندارم که بازیکن با مربی چنین جبهه‌ای داشته باشد. امیدوارم این سوءتفاه‌ها زودتر حل شود که هم به نفع فوتبال ملی است و هم به نفع طارمی.»

حالا تیم ملی باید دو بازی آینده خود را بدون طارمی برگزار کند اما این دو بازی آنقدر سخت نیست که شاگردان اسکوچیچ بدون ستاره پورتو نتوانند از پس رقبا بربیایند. پس از این دو مسابقه اما فدراسیون فوتبال باید به سرعت این قضیه را حل و فصل کند مشکلی که به اینجا رسیده دیگر بزرگ‌تر از این نشود. هر روزی که از این ماجرا بگذرد سوءتفاهم‌ها بیشتر شده و حل کردن آن به مراتب سخت‌تر خواهد شد. درگیری اسکوچیچ و طارمی تا همین جا هم باعث حواشی زیادی شده و اصلا نباید به اینجا کشیده می‌شد. تیم ملی در مسیر جام جهانی قطر باید از این مدل حواشی خودساخته دوری می‌کرد ولی حالا که چنین اتفاقی افتاده فدراسیون باید هرچه سریع‌تر آن را برطرف کند.

بیشتر بخوانید:

نورچشمی‌ها با بند “پ” در استادیوم‌های لیگ برتر!

۱۰ فرمان ژاوی؛ آغاز دیکتاتوری اسطوره در بارسا

وزیر خارجه پرتغال: طرفدار مهدی طارمی هستم!

۲۵۸ ۲۵۱

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا