استانها

جایگاه برتر شورای حل اختلاف استان یزد در رتبه‌بندی کشوری

به گزارش خبرگزاری سیلاد از یزد، غلامعلی دهشیری در آیین گرامیداشت ۱۸ آبان، سالروز تأسیس شورای حل اختلاف در کشور، ضمن تبریک این روز، اظهار داشت: فرهنگ صلح و سازش و اصلاح ذات البین ریشه در تعالیم متعالی اسلام و برگرفته از مبانی قران کریم است که باید مورد اهتمام مؤمنین قرار گیرد.

وی تصریح کرد: امروز شوراهای حل اختلاف ملجاء و پناهگاه مردم و یک نهاد صلحی و به لحاظ ساختاری مجموعه شوراهای حل اختلاف بخشی از مجموعه دستگاه قضایی در ارائه خدمت رسانی به مردم است.

این مقام قضایی، هدف از تشکیل شورای حل اختلاف را توسعه فرهنگ اسلامی و اصلاح ذات البین و سنت پسندیده صلح و سازش ذکر کرد و بیان داشت: در سالهای اخیر با تجمیع همه نهاد های سازشی از جمله نهاد داوری و میانجیگری، این مرکز تحت عنوان مرکز توسعه حل اختلاف شناخته می شود.

وی از کسب امتیاز خوب اداره توسعه حل اختلاف استان یزد در کشور خبر داد و گفت: در رتبه بندی عملکرد مراکز توسعه حل اختلاف استان های کشور در هفت ماه نخست سال جاری که با بررسی ۲۳ شاخص کمّی و کیفی انجام شد، استان یزد در رتبه خوب این رتبه بندی در کشور قرار گرفت که نشان از تلاش شبانه روزی اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف در راستای صلح و سازش دارد.

رئیس کل دادگستری استان یزد، افزود: البته هنوز جای ارتقاء وجود دارد و از حیث عملکرد شعب رسیدگی استان در صلح و سازش جایگاه استان در رتبه دوم اعلام شده است.

وی شورای حل اختلاف را یک حوزه‌ی مردمی دانست که بیشتر بر انصاف وجدان عمومی تکیه دارد و اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های مردمی، معتمدین، افراد صاحب نفوذ و ریش سپیدان بیشترین تأثیر را در تحقق اهداف سازشی این نهاد مقدس دارند.

دهشیری به تأکید سند تحول قوه قضاییه بر استفاده از ظرفیت های سازشی اشاره کرد و گفت: ارتقاء میانجیگری در جامعه، سوق دادن دعاوی به سمت صلح و سازش و ارتقاء نظام داوری در کشور از جمله مسائلی است که در سند تحول و تعالی قوه قضاییه به آن تأکید شده است.

وی از تلاش خستگی ناپذیر اعضای شورای حل اختلاف تقدیر کرد و ابراز داشت: تلاش برای ایجاد فرهنگ صلح و سازش با آگاه سازی، آموزش و ارائه خدمات مشاوره ای به آحاد جامعه تلاشی است مأجور درگاه الهی که جا دارد از تک تک فعالان این عرصه تقدیر گردد.

۴۶

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا