بین الملل

تخت‌روانچی: تحریم‌های یکجانبه مانع تحقق اهداف توسعه پایدار می‌شود

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل در موضوع “حفظ صلح و امنیت بین المللی: محرومیت، نابرابری و منازعات” افزود: موضوعاتی مانند محرومیت و نابرابری می توانند به عنوان محرک های بالقوه وعوامل تشدید کننده منازعات عمل کرده و فرصت ها را برای دستیابی به صلح پایدار در کشورهای درگیر در منازعات تضعیف کنند.

 سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد: بر اساس گزارش های سازمان ملل، تامین نیازهای بشردوستانه در وضعیت های ناشی از منازعات رو به افزایش بوده و امروز در بالاترین سطح قرار دارد.

 وی تصریح کرد: کمک های بشردوستانه می تواند علائم را درمان کند، اما نمی تواند خود بیماری را درمان کند. بنابراین، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. در این زمینه، پیشگیری از درگیری یکی از تعهدات اصلی مندرج در منشور ملل متحد است و مسئولیت اصلی این تعهد به کشورهای عضو واگذار شده است.

 تخت روانچی اظهار داشت: مقابله با چنین چالش هایی که اساساً در حیطه مسائل داخلی کشورها قرار دارد، نیازمند رویکردی یکپارچه و فراگیر است و بایستی توسط خود دولت های ذیربط مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: با این وجود، جامعه بین المللی نیز باید در رسیدگی به چنین چالش هایی مشارکت داشته باشد. جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد، با درخواست کشورهای درگیر در منازعات، می توانند از طریق ارائه حمایت‌های فنی و مالی مناسب به این کشورها کمک کنند، تا به علل و ریشه‌ های اصلی چنین منازعاتی به طور مناسب و به شیوه مؤثرتر رسیدگی شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: کاهش فقر و نابرابری، و اطمینان از اینکه هیچ کس از توسعه عقب نمی ماند، برای دستیابی کشورها به توسعه پایدار ضروری است. ما بر نقش مهم سازمان ملل متحد در این زمینه تاکید می کنیم.

تخت روانچی گفت: برای پیشگیری مؤثرتر منازعات، عوامل زمینه‌ای دیگر، از جمله تغییرات آب و هوایی، اشغال و مداخلات خارجی و همچنین، اعمال اقدامات یکجانبه دولت ها که باعث  طولانی‌ شدن منازعات می‌شود، نیز باید در نظر گرفته و با آنها مقابله شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: در این زمینه، اعمال اقدامات قهرآمیز یکجانبه، مانند اعمال تحریم های یکجانبه امریکا علیه مردم ایران عواقب جدی بر رفاه همه اقشار جامعه به همراه داشته است.

وی تاکید کرد: این اقدامات غیرقانونی که باعث کمبود شدید نیازهای اولیه مردم به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مقابله با کووید ۱۹ شده است، مشکلات اقتصادی را تشدید می کند.

تخت روانچی تصریح کرد: تحریم های یکجانبه همچنین مانع از دسترسی کشورهای متاثر از تحریم به منابع مالی و توسعه ای مورد نیاز برای تحقق اهداف توسعه پایدار می شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: مشارکت سازنده سازمان ملل متحد در جلوگیری از منازعات مستلزم انسجام، تعامل پایدار و هماهنگی میان مجمع عمومی، شورای امنیت، و شورای اقتصادی و اجتماعی، با رعایت  چارچوب شرح وظایف هرکدام از این ارگان ها ذیل منشور ملل متحد، است.  وی افزود: ارائه کمک های فنی و بشردوستانه به مردم نیازمند در وضعیت های ناشی از منازعه و پس ازمنازعه، به هیچ وجه نباید سیاسی، مشروط یا تبعیض آمیز باشد.

تخت روانچی تاکید کرد: شورای امنیت باید به اهداف و اصول منشور ملل متحد پایبند باشد و تلاش های خود را صرفا به موقعیت هایی متمرکز کند که حفظ صلح و امنیت بین المللی به خطر می افتد. موضوعاتی مانند محرومیت و نابرابری که دارای ابعاد اجتماعی و اقتصادی  است، باید توسط ارگان های ذیصلاح سازمان ملل متحد، یعنی مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی مورد رسیدگی قرار گیرد.

۳۱۱۳۱۱

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا