بین الملل

بیانیه جمهوری آذربایجان به مناسبت روز پیروزی در قره باغ

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: اساس چشم انداز بلندمدت آذربایجان تضمین صلح پایدار، توسعه و پیشرفت است. آذربایجان با از بین رفتن عامل اشغال اراضی خود، آماده عادی‌سازی روابط با ارمنستان بر اساس پایبندی دقیق به اصول حقوق بین‌الملل، به ویژه حاکمیت، تمامیت ارضی و مصونیت مرزها است.

در این بیانیه آمده است که به منظور تضمین صلح و ثبات آینده در منطقه، در این مرحله، “اجرای کامل مفاد بیانیه‌های سه‌جانبه” که در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۲۰ و ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ توسط رهبران آذربایجان، ارمنستان و روسیه امضا شد، مهم است.

این بیانیه در ادامه می‌گوید: آذربایجان انتظار دارد که ارمنستان، متقابلاً به گام‌های باکو در این راستا پاسخ مناسب بدهد.

درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ و با نبردهای شدید در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آغاز شد.

در ۹ نوامبر ۲۰۲۰، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، بیانیه مشترکی را درباره توقف کامل درگیری‌ها در قره باغ امضا کردند. بر اساس این سند، طرف‌های آذربایجانی و ارمنی در مواضعی خود توقف کرده و نیروهای صلح‌بان روسی در امتداد خط درگیری در قره باغ کوهستانی و  گذرگاه لاچین مستقر شدند.

در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱، رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان توافق کردند که کارگروهی متشکل از معاونان نخست‌وزیر سه کشور تشکیل دهند که بر بازسازی حمل و نقل و روابط اقتصادی در منطقه، تمرکز کند.

۳۱۱۳۱۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا