عمومی

انتظار شکات پرونده «نگین غرب» برای رویت حکم دادگاه ۶ ساله شد/ استنکاف شعبه ۳۶ از دستور معاون قضایی دادگستری

گروه حقوقی و قضایی سیلاد- «پروژه نگین غرب» از جمله پروژه‌های انبوه‌سازی پرحاشیه‌ی دهه‌های هفتاد و هشتاد است که پس از عدم اجرای تعهدات توسط مجری پروژه، سرانجام آن سال‌هاست به راهروهای تو در توی دادگستری منتهی شده است.

با این حال اگرچه قوه قضائیه در ابتدای امسال از اتمام فرایند اجرای احکام این پرونده نسبت به بیش از دو سوم شکات خبر داد اما بخشی از شکات این پروژه به حکم نهایی و فرایند اجرای آن معترضند و در سال‌های اخیر برای اعاده دادرسی پرونده با استفاده از ظرفیت ماده ۴۷۷ آیین دادرسی کیفری تلاش کرده‌اند.

با این حال شکات پرونده «نگین غرب» برای اعتراض قانونی به رای نهایی پرونده‌شان با چالشی عجیب مواجه هستند. آن‌ها پس از گذشت نزدیک به شش سال از صدور حکم تجدید نظر، هنوز از محتوای رای صادره در پرونده‌شان اطلاع ندارند و حکم پرونده به آن‌ها تسلیم نشده است! این چالش سبب شده، شکات این پرونده علاوه بر عدم اطلاع از محتوای رای صادره، طبیعتا امکان تکمیل مدارک برای درخواست اعاده دادرسی و اعمال ماده ۴۷۷ آیین دادرسی کیفری را نداشته باشند.

هیچ شرایط قانونی برای عدم ابلاغ رای به شکات وجود ندارد

این درحالی است که بنابر قانون «هیچ حکم یا قراری را نمی‌توان اجراء نمود مگر این که به صورت حضوری و یا به صورت دادنامه یا رونوشت گواهی شده آن به طرفین یا وکیل آنان ابلاغ شده باشد» و در قانون هیچ شرایطی وجود ندارد که در آن صورت رای به طرفین دعوا ابلاغ نشود.

البته شکات پرونده نگین غرب برای دریافت رای نهایی از شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران پیگیری‌های متعددی از مسئولان قضایی انجام داده‌اند و دستوراتی نیز از جانب مسئولان قضایی برای تسلیم رای به شکات پرونده، صادر شده است لکن علیرغم صدور این دستورات هنوز شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر از ارائه رای این پرونده به شکات امتناع می‌کند.

بی‌توجهی شعبه ۳۶ به دستور مقامات قضایی

در آخرین دستور صادره، پرویز حاجی پور معاون قضایی رئیس کل دادگستری تهران در پاسخ به درخواست کتبی اعضای پروژه نگین غرب برای تسلیم احکام صادره در این پرونده؛ به صورت مکتوب از شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر درخواست «اقدام شایسته» در خصوص این موضوع را داشته است. با این حال به گفته شکات پرونده، شعبه ۳۶ با استنکاف مجدد از تحویل رای، به نامه معاون رئیس کل دادگستری تهران هیچ توجهی نکرده است!

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا