استانها

آغاز اجرای طرح نظارت بر عطاری‌های استان قزوین

به گزارش خبرگزاری سیلاد از قزوین؛ علی فولیان، سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین از اجرای طرح نظارت بر عطاری ها خبر داد و گفت: در حال حاضر متأسفانه ۱۲۱عطاری بدون جواز و پروانه کسب در استان قزوین فعالیت می‌کنند که ادامه فعالیت آنها بازی با جان مردم است.

 فولیان با اشاره به این مهم که هیچ فردی حق ندارد سلامت مردم را به خطر اندازد از تخلفات نگران کننده عطاری ها سخن گفت و افزود: تخلفات در برخی عطاری ها به اندازه ای مشهود می باشد که اگر اقدام فوری در برخورد با آن صورت نگیرد، می تواند سلامت شهروندان را تا حد مرگ تهدید کند.

وی ضمن انتقاد از دخالت برخی عطاری ها در امر پزشکی تصریح کرد: برخی از محصولات و فرآورده هایی که در این قییل اماکن عرضه می شود در واقع مداخله در امور پزشکی است.

فولیان  تاکید کرد: عطاری ها از تخصص‌ لازم برای عرضه و فروش دارو برخوردار نبوده و تحت هیچ شرایطی نباید اقدام به فروش دارو نمایند، زیرا این اقدام سلامت افراد را تهدید می کند و اساسا در حیطه کاری این صنف نبوده و متصدیان این صنف با هدف کسب درآمد بیشتر، این قبیل محصولات و فرآورده های ممنوعه را عرضه می کنند که می تواند عوارض جبران ناپذیری در حوزه سلامت داشته باشد.

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان در ادامه افزود:  مقابله با تخلفات عطاری ها نیازمند عزم و اراده جدی دستگاه های متولی است و در این خصوص گام های جدی باید برداشته شود و دقیقا نوع فعالیت این صنف توسط سازمان غذا و دارومشخص گردد تا برهمان اساس فعالیت نمایند.

وی بیان کرد: متاسفانه تعداد عطاری ها زیاد شده و نظارت حلقه مفقوده در حیطه فعالیت عطاری ها است، بنابراین ضرورت دارد دانشگاه آموزش پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان به وظیفه قانونی خود به عنوان ناظر و متولی سلامت عمل کرده و متخلفانی را که بهداشت عمومی را تهدید می نمایند به دستگاه قضایی معرفی نماید. همچنین صنف عطاری ها هم باید نسبت به نحوه عملکرد متصدیان این صنف پاسخگو باشد.

فولیان در ادامه ضمن تاکید به نظارت بر فعالیت عطاری ها، از نتایج پیگیری های معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری با مشارکت دادستانی مرکز استان در خصوص نظارت بر عطاری ها سخن گفت و تصریح کرد: در مهرماه سال جاری با پیگیری های انجام شده، موضوع نظارت بر فعالیت عطاری ها در دستور کار جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت و مقرر شد تیم نظارت بر فعالیت عطاری ها با حضور نمایندگان دادستانی ، کارشناسان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان، اداره نظارت بر اماکن  عمومی فرماندهی انتظامی استان، بازرسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان، نماینده اتحادیه عطاران، و…  تشکیل و سرانجام بازدید از عطاری ها از روز ۱۱ آبان سال جاری با مدیریت این معاونت آغاز شد.

این مقام قضایی افزود: در قالب این طرح برخی از عطاری های واقع در شهر قزوین و اقبالیه مورد بازرسی و نظارت قرار گرفت و در جریان این بازدیدها که به صورت مستمر و هفتگی برگزار می شود مقادیر قابل توجهی از داروهای غیرمجاز، اعم از متادون، ترامادول، برنج، سقط جنین، داروهای مکمل و نیروزا و… کشف، ضبط و تعدادی از عطاری های متخلف و فاقد پروانه پلمب شد.

فولیان در پایان از مردم خواست به هیچ عنوان برای دریافت دارو به عطاری ها مراجعه نکنند و فریب تبلیغات این واحد های صنفی را که سلامت شهروندان را به خطر می اندازد، نخورند  و تاکید کرد مردم می توانند جرایم و تخلفاتی عطاری ها را در سامانه جامع ارتباط مردمی قوه قضائیه (سجام) به آدرس sajam.scpd.ir  ثبت و گزارش دهند.

۴۶

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا