جامعه

لکه‌های سفیدرنگ روی ناخن چه دلیلی دارند؟

به گزارش خبرآنلاین، به ندرت اتفاق می‌افتد که لکه‌های سفید روی سطح ناخن مشکلات خیلی جدی در بر داشته باشند. در اغلب موارد نیز به آسانی درمان می‌شوند. در این مطلب، چهار مورد از شایع‌ترین دلایل ایجاد این لکه‌های روی ناخن به اختصار شرح داده شده‌اند.

۱.ضربه

اگر به تازگی ناخن شما ضرب دیده باشد، ممکن است لکه‌های سفید ایجادشده روی آن، ناشی از این حادثه باشند. همچنین در صورتی که ضربه به ماتریس ناخن (جایی که ناخن از آنجا رشد می کند) وارد شود، ممکن است این لکه‌ها پدید آیند.

اگر علائم دیگری ندارید و علت لکه‌های سفید روی ناخن را وارد شدن ضربه می‌دانید، باید صبور باشید تا از طریق بلندشدن ناخن و به صورت طبیعی درمان شود.

۲.کووید-۱۹!

شاید جالب باشد بدانید درگیری انگشتان و ناخن‌ها یکی از علائم بیماری کروناست. گاه تنها نشانه ابتلای فرد به ویروس کووید، تغییر رنگ انگشتان و ناخن‌ها به رنگ قرمز و گاهی هم سفید است.

آکادمی پوست آمریکا برای درمان این مورد، کرم هیدروکورتیزون را پیشنهاد می‌کند.

۳. کمبود ویتامین/مواد معدنی (یکی از موارد بحث برانگیز)

برخی از پزشکان معتقدند که کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند علت لکه‌های سفید روی ناخن باشد و برخی دیگر عقیده دارند که چنین چیزی صحت ندارد و در تحقیقات علمی ثابت نشده است. با این حال، شما می‌توانید با توجه به تغذیه‌ی خود، میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی مصرفی خود را تحت نظر بگیرید و درصورت کمبود، در صدد جبران آن برآیید.

۴.پسوریازیس یا اگزما

بسیاری از عواملی که به پوست شما آسیب وارد می‌کنند، به نوعی می‌توانند ناخن‌هایتان را نیز تحت‌الشعاع قرار دهند. پسوریازیس و اگزما از سری مشکلات پوستی هستند که با خارش، قرمزی و بثورات همراهند. این دو بیماری باعث ایجاد لکه‌های سفید بر روی ناخن‌ها نیز می‌شوند.

پسوریازیس ناخن را ضخیم و سفید می‌کند نقاط سفید و حفره‌مانندی را به وجود می‌آورد. اگزما هم باعث ضخیم شدن، برجستگی و تغییر رنگ ناخن‌ها می‌شود.

منبع: thehealthy / مترجم: الهه جعفرزاده

۲۳۵۲۳۷

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا