استانها

طی ۲ سال اخیر هیچ پرونده جرم مطبوعاتی در استان یزد تشکیل نشده است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد؛ غلامعلی دهشیری در ابتدای جلسه انتخاب اعضای هیئت منصفه مطبوعات استان یزد گفت: قانون برای جرائم مطبوعاتی شرایط خاصی را قائل شده است تا در رسیدگی به این گونه جرائم، حضور هیئت منصفه، بعنوان نماینده افکار عمومی جامعه، تلطیف کننده و تعدیل کننده نظر و رأی دادگاه باشد.

وی به رسیدگی به این نوع جرایم با شرایطی خاص اشاره کرد و افزود: این گونه جرائم در دادگاه کیفری یک مرکز استان محل وقوع جرم و با حضور ۲ تا ۳ قاضی رسیدگی می شود که این مسئله نشان از اهمیت موضوع و نگاه خاص قانونگذار به اینگونه جرائم دارد.

این مقام قضایی تصریح کرد: از آنجایی که اصحاب رسانه به عنوان انعکاس دهنده تفکرات جامعه می باشند و نوعا جرم های انجام شده با انگیزه شرافتمندانه شکل گرفته باشد، قانونگذار رسیدگی به جرائم آنان را با حضور اعضای هیئت منصفه پیش بینی نموده تا قضات این دادگاه قبل از صدور رأی، نظرات مشورتی اعضای هیئت منصفه را که از صنوف و گروههای مختلف می باشند اخذ نمایند.

رئیس کل دادگستری استان یزد یادآور شد: از دوره قبل، مقرر شد رسیدگی به جرائم سیاسی نیز با حضور اعضای هیئت منصفه انجام گیرد و قضات دادگاه کیفری در رسیدگی به جرائم سیاسی نیز باید اعضای هیئت منصفه را جهت حضور در دادگاه دعوت نمایند.

وی خاطرنشان کرد: باعث خرسندی است که در استان یزد سالهاست که هیچ پرونده جرم مطبوعاتی شکل نگرفته و از دو سال پیش که مقرر گردید جرائم سیاسی نیز با حضور هیئت منصفه رسیدگی بشود، پرونده جرم سیاسی هم طرح نشده است و این نشان از رعایت نکات پیشگیرانه و بالاخص اخلاق مداری، قانون گرایی و رعایت اخلاق حرفه ای توسط اصحاب رسانه و مطبوعات استان دارد .

دهشیری اعضای هیئت منصفه مطبوعات در استان ها غیر از تهران را ۱۴ نفر ذکر کرد و گفت: با حضور ۹ نفر جلسه رسیدگی تشکیل می گردد. بدیهی است بعد از سیر تشریفات قانونی و اعلام نماینده رئیس قوه قضاییه در صدور احکام اعضای هیئت منصفه، طی یک مراسم رسمی ضمن تحلیف، اعضای هیات منصفه استان معرفی خواهند شد.

۴۸

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا