استانها

رهاسازی بیش از ۱۰۰ قطعه دلقک ماهی توسط کودکان جزیره قشم

به گزارش خبرآنلاین از قشم :مدیر پارک زیست فناوری خلیج فارس (قشم) در این برنامه گفت: به مناسبت آغاز هفته ملی کودک و با حضور بیش از ۱۵۰ تن از کودکان نقاط مختلف جزیره قشم برنامه رهاسازی ۱۰۰ قطعه دلقک ماهی بومی منطقه خلیج فارس (گونه کلارکی) انجام شد.

محمد شریف رنجبر ادامه داد: اجرای این برنامه در ساحل روستای شیب دراز، سومین مرحله رهاسازی دلقک ماهی های بومی خلیج فارس بود و تا پایان این طرح بیش از ۷۰۰ قطعه دیگر دلقک ماهی در سواحل جزایر قشم، هنگام و لارک رهاسازی می شود.

وی اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح فرهنگ سازی و آشنایی کودکان با ذخایر ارزشمند این منطقه و ایجاد زمینه مناسب برای حفظ و بازسازی ذخایر گونه های در معرض خطر و همچنین حفظ محیط زیست خلیج فارس می باشد.

مدیر پارک زیست فناوری خلیج فارس (قشم) تصریح کرد: این پروژه از طریق برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی (SGP) با همراهی و همکاری جامعه محلی جهت ترمیم و بازسازی بافت های مرجانی منطقه خلیج فارس برنامه ریزی و اجرا شد.

به گفته رنجبر؛ گرمایش زمین، تغییرات اقلیمی، روش های صید مخرب، آلودگی سواحل مرجانی و… تنها بخشی از عواملی هستند که بسترهای مرجانی، زیستگاه های شقایق دریایی و دلقک ماهی های موجود در منطقه خلیج فارس را تهدید می کنند.

وی خاطرنشان کرد: دلقک ماهی بومی خلیج فارس (کلارکی) توسط شرکت تبسم ساحل قشم از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک زیست فناوری خلیج فارس قشم تهیه و در نقاط مختلف جزایر قشم، هنگام و لارک رهاسازی می شود.

مدیر پارک زیست فناوری خلیج فارس (قشم) در پایان گفت: با اجرای این قبیل برنامه ها علاوه بر آموزش مسائل محیط زیستی و آشنایی کودکان و نسل های جدید با گونه های در معرض خطر بومی خلیج فارس، می توان با توانمندسازی جوامع محلی برای حفظ و ترمیم ذخایر طبیعی این منطقه گام برداشت.

*توانمندسازی جوامع محلی زمینه ساز رشد منطقه*

براساس این گزارش، در حاشیه این مراسم صالح دریانورد، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان گفت: اجرای برنامه های آموزشی همراه با مشارکت و توانمندسازی جوامع محلی یکی از فعالیت هایی است که می تواند زمینه ساز رشد و تعالی در منطقه باشد.

وی ادامه داد: آشنایی کودکان با محیط زیست پیرامون خود و شناخت گونه های در معرض خطر با هدف حفاظت و بازسازی ذخایر از آن دست اقداماتی است که نیازمند برنامه ریزی است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان تصریح کرد: توسعه پایدار و متوازن منابع محیطی و در معرض تهدید جهت بازسازی محیط زیست یکی از اقداماتی است که جهات مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و… دارای اهمیت است.

به گفته دریانورد؛ تکثیر ماهی های زینتی بومی خلیج فارس، علاوه بر کمک به حفظ ذخایر در معرض تهدید این منطقه، می تواند از طریق صادرات به سایر کشورها بویژه کشورهای حوزه خلیج فارس آورده اقتصادی و درآمد ارزی نیز به همراه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: تکثیر ماهی های بومی منطقه و در معرض انقراض خلیج فارس همچنین اقدام ارزشمندی برای بازسازی توان و حفظ محیط زیست است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان افزود: مشارکت و توانمندسازی جوامع محلی و همچنین آموزش به نسل های آینده برای حفاظت از محیط نیز از موضوعات دارای اهمیت است که در آینده آثار مثبت خود را نشان خواهد داد.

گفتنی است، شرکت تبسم ساحل قشم یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک زیست فناوری خلیج فارس (قشم) که در حوزه تکثیر ماهی های زینتی فعالیت می کند در این طرح وظیفه تهیه دلقک ماهی های گونه کلارکی (بومی آب های خلیج فارس) را برعهده دارد.

۴۶

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا