جامعه

دستور «تسریع واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله» به استان‌ها

معاونت تربیت بدنی و سلامت، شیوه نامه اجرایی «تسریع روند اجرای واکسیناسیون دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال»به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ کرد.

بر اساس این گزارش در اسرع وقت جلسه هماهنگی کمیته استانی در شهرستان ها و همچنین کمیته متناظر شهرستان برای شروع فرآیند اجرایی و هماهنگی‌های عملیاتی تشکیل شود. در صورت نیاز دانشگاه علوم پزشکی نسبت به ایجاد پایگاه واکسیناسیون دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش مدارس های اماکن خود را برای این مهم تعیین و اعلام خواهد نمود،تأمین پایگاه واکسیناسیون نیروهای اجرایی ثبات حفاظتی مدیر پایگاه ها و تجهیزات به عهده ادارات آموزش و پرورش خواهد بود.

براین اساس، تامین واکسن ناظر فنی واکسیناتور و تجهیزات تزریق واکسن موارد مصرف و خدمات درمانی سرپایی در پایگاه تعیین شده به عهده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خواهد بود.

دانشگاه علوم پزشکی هماهنگی لازم را برای دردسترس بودن تیم اورژانس و پزشک قبل از شروع اجرای واکسیناسیون توسط مرکز بهداشت شهرستان به عمل خواهد آورد.

براساس این بخشنامه، لازم است کلیه افرادی که در این کارگاه به ارائه خدمات واکسیناسیون مبادرت می‌کنند به طور کامل واکسینه شده باشند و حداقل دو هفته از تزریق واکسن نوبت دوم آنها گذشته باشد.

فراخوان و نوبت دهی دانش آموزان داوطلب جهت واکسیناسیون در مرکز تجمیعی توسط ادارات آموزش و پرورش انجام خواهد شد و بهتر آن است که نوبت دهی در قالب کلاسی صورت گیرد.

براین اساس، چنانچه زمان نوبت تزریق واکسن دانش آموزان با زمان کلاس آنها همزمان باشد مدرسه موظف است برای برگزاری کلاس جبرانی پیش‌بینی لازم را انجام دهد برنامه ریزی باید به نحوی انجام شود که بعد از واکسیناسیون دانش‌آموزان چنانچه اولیای دانش‌آموزان دوره اول واکسن خود را نزده باشند و تمایل دارند در این پایگاه‌ها واکسینه شوند خدمات واکسیناسیون در همان پایگاه به آنها نیز ارائه شود و از ازدحام پیشگیری شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، بر همین اساس،گزارش روزانه تعداد واکسن تزریق شده به دانش آموزان به تفکیک شهرستان در پایان هر روز از دانشگاه علوم پزشکی است و حداکثر تا پایان وقت اداری روز بعد به دفتر سلامت و تندرستی این معاونت ارسال شود.

۲۳۵۲۳۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا