فناوری اطلاعات

افزایش ۸۳ درصدی؛ قیمت کارت‌های گرافیک همچنان صعودی است

با توجه به اینکه هنوز نمی‌توانیم تاریخ دقیقی را برای پایان بحران جهانی کمبود تراشه متصور باشیم، قیمت کارت‌های گرافیک همچنان بالا می‌رود. حالا قیمت برخی از پردازشگرهای گرافیکی ۸۳ درصد از قیمت رسمی بالاتر رفته است.

بر اساس داده‌های جدید ۳DCenter، قیمت کارت‌های گرافیک انویدیا ۷۲ درصد از قیمت رسمی آن‌ها بیشتر شده است. پردازشگرهای گرافیکی AMD شرایط بدتری دارند و قیمت آن‌ها ۸۳ درصد بیشتر از قیمت پیشنهادی تولیدکننده است. محصولات این دو شرکت در ماه سپتامبر به ترتیب ۷۰ و ۷۴ درصد گران‌تر از قیمت رسمی فروخته می‌شدند.

مدل‌هایی که تحت تاثیر کمبود تراشه قرار گرفته‌اند عمدتا از سری رادئون RX 6000 از جمله ۶۷۰۰XT ،۶۸۰۰ ،۶۸۰۰XT و ۶۹۰۰ XT هستند. از جمله پردازشگرهای انویدیا می‌توانیم به سری جی‌فورس RTX 30 شامل ۳۰۶۰، ۳۰۶۰Ti ،۳۰۷۰ ،۳۰۸۰ و ۳۰۹۰ اشاره کنیم.

میزان عرضه محصولات این دو شرکت در ماه اکتبر کمی بهتر شد تا شرایط نزولی عرضه کارت‌های گرافیک در طول بازه زمانی سه ماهه قبل از آن بالاخره خاتمه یابد. ۳DCenter اطلاعات خود را از خرده‌فروشی‌های آلمان به دست آورده اما شرایط باید در همه جا تقریبا به همین صورت باشد.

رشد دوباره بازار رمزارزها موجب افزایش تقاضا برای کارت‌های گرافیک شد. ماینرها از این محصولات برای استخراج رمزارزها استفاده می‌کنند و حتی توانسته‌اند محدودیت‌های انویدیا را کنار گذاشته و از نهایت توان کارت‌های گرافیک برای استخراج رمزارز استفاده کنند.

با توجه به تداوم کمبود نیمه‌رساناها، عوامل بیشتری می‌توانند در افزایش قیمت پردازشگرهای گرافیکی موثر باشند. برای مثال، سیم‌پیچ مسی هنوز با محدودیت عرضه روبرو است و هزینه‌های تولید را بالا می‌برد. از سوی دیگر، افزایش تقاضا برای GPU و CPU به‌طور طبیعی موجب شده تراشه‌سازان قیمت‌های خود را افزایش دهند.

بسیاری از خریداران کارت‌های گرافیک هنوز منتظر دریافت سفارشات خود هستند. یکی از آن‌ها چند روز پیش کیک یک سالگی سفارش خود را به فروشنده ارسال کرد و بالاخره توانست یک RTX 3080 دریافت کند.

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا