فناوری اطلاعات

گلایه رانندگان آمازون از کنترل افراطی هوش مصنوعی دوربین مخصوص کابین

رانندگان فعال در بخش تحویل کالای آمازون می‌گویند دوربین‌ مجهز به هوش مصنوعی موجود در داخل کابین، به طور غیرعادلانه‌ای آنها را جریمه می‌کند. این رانندگان معتقدند بخش اعظمی از اتفاقات رخ داده، خارج از کنترل آنهاست.

شاید بدانید آمازون اوایل امسال تصمیم گرفت ون‌های حمل و تحویل کالای خود را به دوربین‌‌ Netradyne تجهیز کند. طبق آمار تا ماه سپتامبر، بیش از نیمی از ون‌های ناوگان این شرکت در آمریکا به این دوربین‌ پیشرفته مجهز شده‌اند. این غول اینترنتی، هدف از نصب دوربین مذکور را افزایش ایمنی اعلام کرده، در حالیکه رانندگان ادعا می‌کنند پس از اضافه شدن آن درآمدشان کاهش یافته است!

دوربین‌ Netradyne دارای چهار لنز است و در جریان شیفت کاری، مدام صورت و بدن راننده را تحت نظر گرفته و فیلم وقایع را ضبط می‌کند. شماری از رانندگان شاغل در کالیفرنیا، تگزاس، کانزاس، آلاباما و اوکلاهاما گفته‌اند این دوربین برای کارهایی مثل نگاه کردن به آینه جانبی، تنظیم رادیو، متوقف شدن قبل از تابلوی توقف و حتی پیچیدن یک راننده دیگر در جلوی آنها، جریمه صادر می‌کند.

آمازون برای دوربین Netradyne الگوریتمی طراحی کرده که هنگام تشخیص رفتارهای غیرمجاز، ویدیوی آن را به سرویسی اختصاصی آپلود می‌کند. به غیر از آمازون، دیگر شرکت‌های همکار و طرف تحویل کالا نیز به این سرویس دسترسی دارند.

ویدیوهای ضبط شده از خطاهای رانندگان باعث پایین آمدن نمره و کاهش امتیاز آنها در فاکتور رانندگی ایمن می‌شود. این فاکتور هم در میزان پرداختی و مزایا تاثیر مستقیم دارد. یکی از رانندگان آمازون در این رابطه گفته هنگام گردش به راست یا پیچیدن یک خودروی دیگر به مسیر مقابل او سیستم آمازون بر سرش فریاد می‌زند، اتفاقی که این راننده آن را ناامیدکننده و آزاردهنده توصیف می‌کند.

دوربین Netradyne حتی توانایی تشخیص خمیازه کشیدن، نبستن کمربند ایمنی و حواس‌پرتی راننده را داشته و داده‌های بیومتریک او را نیز گردآوری می‌کند. البته رانندگان اظهار کرده‌اند این دوربین در تشخیص موارد یاد شده، دچار اشتباه می‌شود.

یکی از رانندگان سابق آمازون این دوربین را کابوس خطاب کرده و افزوده تقریبا با انجام هر کاری به او اخطار می‌دهد

اما الکساندرا میلر، سخنگوی آمازون دوربین پیشرفته Netradyne را یاریگر رانندگان دانسته و گفته این دوربین باعث افزایش امنیت آنها در جاده‌ها می‌شود. خانم میلر افزوده پس از نصب این دوربین، میزان تصادفات تا ۴۸ درصد و تخطی از قانون تا ۷۷ درصد کاهش یافته است؛ علاوه‌بر این‌ها، عدم استفاده از کمربند ایمنی ۶۰ درصد، حواس‌پرتی در پشت فرمان ۷۵ درصد و عدم رعایت فاصله مجاز با اتومبیل جلویی نیز تا ۵۰ درصد کمتر شده است.

نکته جالب توجه اینکه شماری از رانندگان آمازون برای مقابله با این دوربین، به چسباندن استیکر روی لنزها و یا استفاده از عینک دودی رو آورده‌اند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا