دانشمندان از امکان استخراج آب و اکسیژن از خاک ماه خبر می‌دهند

آب و اکسیژن دو عنصر ضروری برای زندگی انسان‌ها محسوب می‌شود که هیچ‌کدام به آسانی در ماه در دسترس نیستند. اکنون با استفاده از یک تکنیک جدید، فضانوردان ممکن است روزی بتوانند این عناصر را از خاک ماه برداشت کنند.

تکنیک دومرحله‌ای این روش توسط ائتلافی از دانشمندان دانشگاه پلی‌تکنیک میلان، آژانس فضایی اروپا، آژانس فضایی ایتالیا و شرکت سیستم‌های فضایی OHB توسعه یافته است. روش آن‌ها بر اساس یک تکنیک مربوط به کره زمین طراحی شده و از این واقعیت استفاده می‌کند که تقریبا ۵۰ درصد خاک تمام مناطق ماه از مواد معدنی مانند دی اکسید سیلیکون و اکسید آهن تشکیل شده که حاوی مقدار زیادی اکسیژن است.

خاک ماه

دانشمندان در آزمایشگاه کار خود را با گرم کردن خاک شبیه سازی شده ماه تا دمای حدود ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد در کوره شروع کردند. انجام این کار باعث تبخیر خاک می‌شود و در ادامه مواد معدنی حاوی اکسیژن مستقیما از حالت جامد به گاز تبدیل خواهند شد.

سپس گازها و متان باقیمانده از خاک را به مبدل کاتالیست و کندانسور منتقل می‌کنند که وسیله دوم آب مایع را از مخلوط جدا می‌کند. آب استخراج شده به همان صورت می‌توان مصرف شود یا اکسیژن آن از طریق الکترولیز استخراج شود.

هیدروژن و متان باقی‌مانده را می‌توان در سیستم بازیافت کرد. همچنین نوعی ماده جانبی جامد غنی از سیلیس و فلزات در مستعمرات ماه وجود دارد که می‌توان برای مصارف دیگری از آن استفاده کرد. هرچند فرآیند آن ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما ظاهر می‌تواند بدون دخالت انسان انجام شود.

پروفسور «میشل لواگنا» از دانشگاه پلی‌تکنیک میلان در این رابطه می‌گوید:

آزمایشات ما نشان می‌دهد که دستگاه حفاری قابل ارتقا است و می‌تواند در یک چرخه به صورت کاملا مستقل و بدون نیاز به دخالت انسان و بدون گیر کردن کار کند.

تحقیقات دانشمندان این هفته از طریق کنگره علمی آنلاین یوروپلنت (EPSC) 2021 ارائه خواهد شد.

تبلیغات دیجی کوله

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

0 دیدگاه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.