بین الملل

دادگاهی در ژاپن رهبر کره شمالی را احضار کرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، "کنجی فوکودا"، وکیل پنج شاکی این پرونده گفت: انتظار نمی‌رود که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در تاریخ ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) در دادگاه حاضر شود اما این تصمیم قاضی برای احضار وی یک مورد نادر است که در آن رهبران خارجی مصونیت حاکمیتی ندارند.

این پنج شاکی به خاطر نقض‌های حقوق بشری که می‌گویند تحت برنامه اسکان مجدد کره شمالی متحمل شده‌اند، هر کدام خواستار غرامتی به ارزش ۹۰۰ هزار دلار از جانب پیونگ‌یانگ شده‌اند.

حدود ۹۳ هزار تبعه کره‌ای ساکن ژاپن و اعضای خانواده‌شان دهه‌ها پیش با وعده زندگی بهتر به کره شمالی رفتند. بسیاری از آنها با تبعیض در ژاپن مواجه بودند.

"ایکو کاواساکی" ۷۹ ساله یک تبعه کره‌ای است که در ژاپن متولد و بزرگ شده است. وی هنگامی که در سال ۱۹۶۰ میلادی یعنی یک سال پس از آغاز برنامه گسترده بازگشت کره‌ای‌ها به کشور، ژاپن را ترک کرد ۱۷ ساله بود. این برنامه برای جذب کارگر که بسیاری از آنها اصالتا اهل کره جنوبی بودند تا سال ۱۹۸۴ میلادی ادامه پیدا کرد.

دولت ژاپن نیز که کره‌ای‌ها را به عنوان یک مشت خارجی می‌دید، از این برنامه استقبال کرد و به برنامه‌ریزی سفر آنها به کره شمالی کمک کرد.

کاواساکی گفت، وی به مدت ۴۳ سال در کره شمالی گیر کرده بود و نهایتا در سال ۲۰۰۳ میلادی توانست از این کشور فرار کند و فرزندانش را در کره شمالی جا گذاشت.

وی افزود: کره شمالی وعده خدمات بهداشتی و درمانی رایگان، آموزش، شغل و دیگر مزایا را داده بود اما به هیچ یک از آنها عمل نکرد و اکثر ماها مجبور بودیم در معادن، جنگل‌ها و یا مزارع کار کنیم.

کاواساکی روز سه‌شنبه در کنفرانسی خبری گفت: اگر ما از واقعیت کره شمالی مطلع بودیم، هیچ یک از ما به آنجا نمی‌رفت.

کاواساکی و چهار فراری دیگر از این برنامه در اوت ۲۰۱۸ میلادی شکایتی را علیه دولت کره شمالی در دادگاه منطقه‌ای توکیو تنظیم کرده و خواستار دریافت غرامت شدند.

فوکودا گفت: این دادگاه پس از سه سال بررسی و تبادل نظر موافقت کرد تا کیم جونگ اون را برای نخستین جلسه دادرسی در تاریخ ۱۴ اکتبر احضار کند.

وی افزود: انتظار ندارم که کیم جونگ اون در دادگاه حاضر شود و یا غرامتی را که دادگاه دستور دهد، پرداخت کند اما امیدوارم این پرونده مقدمه‌ای برای مذاکرات آتی میان ژاپن و کره شمالی درخصوص پاسخگو کردن کره شمالی و عادی‌سازی روابط دیپلماتیک شود.

۳۱۱۳۱۱

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا