برای فرار از قارچ سیاه نزدیک باغچه‌ها، میوه‌های پوسیده و ساختمان‌های قدیمی در حال تخریب نروید

 برای فرار از قارچ سیاه نزدیک باغچه‌ها، میوه‌های پوسیده و ساختمان‌های قدیمی در حال تخریب نروید

محمد دادجو اظهار کرد: قارچ ممکن است به‌صورت طبیعی در مجاری تنفسی هر فردی وجود داشته باشد اما با توجه به نرمال بودن سیستم ایمنی افراد، این قارچ به‌خودی‌خود ایجاد بیماری نمی‌کند.

وی با بیان اینکه افراد عادی به این بیماری مبتلا نمی‌شوند، گفت: افرادی که کورتون مصرف می‌کنند، شیمی درمانی می‌شوند، پیوند مغز استخوان کرده‌اند و افراد مبتلا به بیماری‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن مانند کرونا که مجبور به استفاده از کورتون می‌شوند، در معرض ابتلا به بیماری قارچ سیاه هستند.

این متخصص داخلی با تأکید بر اینکه این بیماری به‌هیچ‌عنوان مسری نیست، افزود: این بیماری نه بین انسان با انسان و نه بین حیوان با انسان سرایت پیدا نمی‌کند.

دادجو در خصوص علت نام‌گذاری این بیماری، گفت: علت نام‌گذاری قارچ سیاه، تغییر رنگ سیاهی است که در بافت به علت نرسیدن خون و مردن آن بافت ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: قارچ سیاه می‌تواند به سینوس‌ها، مجاری تنفسی فوقانی، حلق، مجاری ریوی و ریه و حتی سیستم گوارشی و پوست را تحت تأثیر قرار دهد.

این متخصص داخلی با اشاره به علائم این بیماری، گفت: اگر قارچ سینوس‌ها را درگیر کند علائمی ازجمله سردرد، لکه‌های سیاه رنگ در نوک بینی و داخل مخاط دهان، ترشحات بینی، قرمزی صورت، تورم صورت و ترشحات به رنگ سیاه و خون آبه، اگر به مجاری ریوی و تنفسی حمله کند علائمی به شکل سنگینی نفس، تب، سرفه و تنگی نفس، اگر دستگاه گوارشی درگیر شود علائمی ازجمله دل درد، اسهال و خون‌ریزی گوارشی و اگر هم به پوست حمله کند، تاول و زخم‌های پوستی به رنگ سیاه را به همراه دارد.

دادجو در ادامه تصریح کرد: اگر این بیماری زود تشخیص داده شود، با درمان‌های خوراکی، تزریقی و جراحی قابل‌کنترل است.

وی با اشاره به اینکه این قارچ در محل زندگی همه وجود دارد، گفت: بهتر است در این ایام در باغچه‌ها و گل و گیاه، میوه‌های پوسیده و ساختمان‌های قدیمی در حال تخریب حضور نداشته باشیم.

۴۷۲۳۱

تبلیغات دیجی کوله

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

0 دیدگاه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.