فناوری اطلاعات

ایلان ماسک: کمبود تراشه یک مشکل کوتاه مدت است

ایلان ماسک، یکی از ثروتمندترین افراد جهان در جدیدترین اظهارنظر خود گفته به باور وی، معضل کمبود تراشه یک «مشکل کوتاه مدت» خواهد بود. او در این رابطه توضیح داد که کارخانه‌های تولید تراشه زیادی در حال ساخت هستند و تا سال آینده عرضه تراشه‌ها به وضعیت خوبی خواهد رسید.

اینتل و TSMC به عنوان دو مهره اصلی تولید تراشه برنامه‌های خود را برای ساخت کارخانه‌های جدید در ایالات متحده اعلام کرده‌اند اما هنوز تا زمان بهره‌برداری آن‌ها چندین سال فاصله وجود دارد. از طرفی دیگر «گلن اودانل»، نایب رئیس تحقیقات شرکت مشاروه‌ای فارستر، معتقد است که این کمبود می‌تواند تا سال ۲۰۲۳ ادامه داشته باشد. او در وبلاگ این شرکت نوشت:

«با توجه به اینکه تقاضا همچنان زیاد و عرضه محدود خواهد بود، انتظار می‌رود این کمبود تا سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ ادامه داشته باشد.»

کمبود تراشه

کمبود جهانی تراشه تاثیر زیادی روی صنایع مختلف و به ویژه بخش تولید خودرو گذاشته است. برخی شرکت‌های بزرگ این صنعت مانند فورد، فولکس واگن و دایملر آگ مجبور شدند تولیدات خود را در نقاط مختلف متوقف کنند و اهداف خود را به دلیل کمبود تراشه کاهش دهند.

ماسک در جریان جلسه اعلام درآمد سه ماهه اول تسلا اعلام کرده بود که این شرکت خودروسازی پیش از به وجود آمدن مشکلات مربوط به کمبود تراشه، مشکلات دیگری نیز داشته است.

شرکت مشاوره‌ای AlixPartners نیز پیش‌بینی کرده معضل کمبود تراشه تنها در سال جاری ۲۱۰ میلیون دلار روی دوش صنعت خودرو هزینه می‌گذارد. «مارک ویکفیلد» از AlixPartners در بیانیه‌ای اعلام کرد:

«در حالی که همه امیدوار بودند بحران مربوط به تراشه‌ها تاکنون کمتر شده باشد، حوادث ناگوار اخیر مانند قرنطینه به دلیل کووید-۱۹ در مالزی و ادامه مشکلات در سایر نقاط اوضاع را وخیم‌تر کرده است.»

خودرسازان از تراشه در تمام قسمت‌های خودرو از جمله فرمان برقی و سنسورهای ترمز استفاده می‌کنند و هرچه خودروها هوشمندتر شوند، تراشه‌های بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نمایش بیشتر

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا