ورزش

اسکوچیچ: به عنوان جانشین کی‌روش فشار زیادی را تحمل کردم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شبکه الجزیره در خصوص آخرین وضعیت تیم ملی فوتبال ایران با هدایت دراگان اسکوچی مصاحبه ای با این سرمربی ترتیب داده است. اسکوچیچ در گفتگو امیر دلیچ گزارشکر این شبکه در خصوص حضور تیم ملی ایران در رنک اول آسیا و بیست و دوم جهان گفت: من با فوتبال ایران آشنایی داشتم و در لیگ این کشور مربیگری کردم. همین مسأله کلیدی بود برای موفقیت، اینکه این شناخت باعث شد کدام نفرات را دعوت کنم و از کدام بازیکنان شناخت بیشتری داشته باشم، به من کمک بسیاری کرد و باعث موفقیت‌های امروز شد.

وی در مورد صعود تیم ملی ایران از دور نخست مرحله مقدماتی جام جهانی با توجه به شکست در برابر عراق و بحرین نیز اظهار داشت: ابتدایی‌ ترین هدف ما این بود که نتایج قبل را جبران کنیم. تمام هدف ما این بود که از این گروه صعود کنیم چون فقط محکوم به برد بودیم. ما در آن زمان حق نداشتیم حتی یک امتیاز را از دست بدهیم. پیش از اعزام به بحرین سه بازی دوستانه برگزار کردیم و همین مسأله باعث شد که تیم ما به روح برتری‌طلبی دست پیدا کند. من به بازیکنانم گفته بودم حق ندارید در هیچ مسابقه‌ای مساوی کنید یا ببازید. هر وقت زمان سپری شد، ما بیشتر پی بردیم که می‌توانیم به هدفمان دست پیدا کنیم و با ۴ پیروزی دور اول را با موفقیت به پایان رساندیم.

اسکوچیچ در خصوص حضور در فوتبال ایران و کار در فوتبال باشگاهی این کشور و سپس تیم ملی باین کرد:‌ فلسفه چندان بزرگی در این زمینه وجود ندارد. کار در تیم ملی با باشگاه‌ها بسیار متفاوت است. در باشگاه‌ها می‌شود اشتباهات را اصلاح کرد و زمان بیشتری در اختیار دارید. اما در تیم ملی این گونه نیست. در تیم ملی مهم این است که نفرات خوبی انتخاب کنید و صاحب دیدگاه و بینش باشید. برای بازی‌های تیم ملی فقط دو روز زمان نیاز دارید که اطلاعات لازم را کسب کنید و همین نشان می دهد که باید تصمیمات فوری و مهمی گرفت. یک مربی باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن تصمیم بگیرد که تیمش برای مسابقه بعد چگونه بازی کند. باید آنالیزهای خوبی صورت بگیرد تا ببینیم کدام بازیکن برای مسابقات بعد به کار مربی می‌آید. خیلی مهم است که وقتی مسئولیت جدیدی قبول می‌کنید با فرهنگ و فضای آنجا آشنا باشید. من می‌دانستم که ایرانی‌ها چگونه زندگی می‌کنند و یاد گرفتم چگونه با آنها رفتار کنم. قطعا این آگاهی کمک زیادی به من کرد.

سرمربی کروات تیم ملی در مورد حضور مربیان کروات در ایران و اینکه آیا از آنها برای حضور در نیمکت تیم ملی مشورت گرفته است عنوان کرد: قطعا این موضوع تأثیر داشت، در ایران مربیان کروات صاحب سبک و استراتژی محسوب می‌شوند. استانکو، ایویچ، بلاژویچ و برانکو سنت حضور مربیان کروات در ایران را تشکیل می‌دهند. آنها باعث شدند به مربیان کروات در ایران اعتماد شود. همه مربیانی که اسم بردم در ایران کیفیت خود را نشان دادند و واقعا راه را برای من هموار کردند. برخی از این مربیان کارشناس جهانی هستند و آنقدر در ایران خوب کار کردند که راه برای من هم فراهم شد. شاخصه مربیان کروات این است که اهل کار زیاد هستیم. ما به هیچ وجه از کار شانه خالی نمی‌کنیم و این مسأله بزرگ‌ترین وجه تشابه بین من و مربیان سابق کروات حاضر در فوتبال ایران است.

اسکوچیچ: به عنوان جانشین کی‌روش فشار زیادی را تحمل کردم

اسکوچیچ در مورد دلیل ساماندهی مناسب تیم ملی گفت: یک ضرب المثل وجود دارد که اگر یک مربی می‌خواهد موفق شود، بازیکنانش باید ۱۲۰ درصد از توان خود را خرج کنند. این ضرب‌المثل کاملا مختص ایرانی‌ها است. بازیکنان ایرانی هر کدام به تنهایی می‌توانند از مرزهای توانایی خود عبور کنند. بازیکنان ایرانی از نظر فیزیکی و توانایی فنی فوق‌العاده هستند. البته بخش عمده‌ای از مشکلات به مسائل تاکتیکی برمی‌گردد که ما روی این موضوع کار کرده‌ایم. ما هنوز از نظر تاکتیکی کار داریم، اما فراموش نکنید ایران کشوری است با ۸۰ میلیون جمعیت که همه مردمش با فوتبال زندگی می‌کنند. استعدادهای فراوانی در این کشور وجود دارد اما باید این استعدادها یافته شوند و بعد پرورش پیدا کنند.

وی در مورد اینکه آیا بازیکنان ایرانی کار کردن با سبک تاکتیکی وی را دوست دارند اظهار داشت: آنها بسیار اهل کار و تلاش هستند. وقتی با آنها کار می‌کنم تعجب‌زده می‌شوم. من در کشورهای عربی هم کار کرده‌ام، اما تفاوت بین آنها این است که ایرانی‌ها پیشرفت را فوق‌العاده دوست دارند و دوست دارند هر روز به سطحی بالاتر برسند.

اسکوچیچ در خصوص ستاره های ایرانی که تیم ملی در اختیار دارد بیان کرد: به طور قطع مهاجمان بسیار خوبی داریم، مهدی طارمی یکی از این بازیکنان است که فصل اخیر در پورتوی پرتغال عملکرد خوبی داشته و سردار آزمون نیز بازیکنی است که نیمی از اروپا به دنبال جذب او هستند. علیرضا جهانبخش در فاینورد بازی می‌کند و بازیکنان خوب دیگری در تیم داریم که شاید نشود تک تک اسم آنها را برد. البته شاید ما در برخی از پست‌ها دچار بی‌تعادلی شده باشیم، اما نفرات خوبی که در تیم ملی ایران حضور دارند برخی چالش‌ها را از بین می‌برند. تاکید می‌کنم؛ ما در خط حمله بازیکنانی داریم که هیچ کس به گرد آنها نمی‌رسد.

مهدی طارمی یکی از این بازیکنان است که فصل اخیر در پورتوی پرتغال عملکرد خوبی داشته و سردار آزمون نیز بازیکنی است که نیمی از اروپا به دنبال جذب او هستن

سرمربی تیم ملی در مورد هدف در تیم ملی ایران اظهار داشت:‌ در حال حاضر تنها تمرکز من معطوف به صعود تیم ملی ایران به جام جهانی قطر است. من هم انگیزه‌های بزرگی دارم و زحمات زیادی کشیدم. شاید یکی از اهداف من کار کردن با تیم ملی دیگری باشد یا حتی رفتن به اروپا. انگیزه‌های من بسیار زیاد است اما همانطور که گفتم تنها هدفم صعود ایران به جام جهانی است.

وی در خصوص رقیبان ایران در راه جام جهانی گفت: ما در ماه جاری با تیم ملی امارات و کره جنوبی مسابقه داریم مطمئنا تیم کره جنوبی قَدَرترین تیم در گروه ما محسوب می‌شود. در گروه‌های دیگر ژاپن و استرالیا بهترین تیم‌های آسیایی هستند. ما از کیفیت خودمان آگاهی داریم. در گروه ما تیم‌های خوبی حضور دارند که اصلا نمی‌شود قابلیت‌های آنها را نادیده گرفت.

سرمربی کروات در مرود اثر گذاری تحریم ها در تیم ملی اظهار داشت: قطعا این موضوع باعث شده تا برای ورزش شرایط سخت‌تر شود، مثلا بهتر است برای بالا بردن کیفیت فوتبال ایران مربیان و بازیکنان بزرگی به این کشور بیایند. از نظر مالی هم حضور این افراد مشکلات زیادی را برای فوتبال ایران ایجاد می‌کند، اما رفتار مردم و مسئولان فوتبال ایران در این شرایط من را شیفته خود کرده است. فوتبال ایران با وجود همین تحریم‌هایی که شما می‌گویید خودش را در بالاترین سطح حفظ کرده و لیگ این کشور یکی از بهترین لیگ‌های مهیج آسیا محسوب می‌شود. این علاقه بیش از حد مردم به فوتبال باعث چنین اتفاقاتی شده اما قبول دارم ممکن است تحریم‌ها در ورزش ایران هم تأثیر داشته باشد.

اسکوچیچ: به عنوان جانشین کی‌روش فشار زیادی را تحمل کردم

اسکوچیچ در خصوص علاقه و تمرکز رسانه‌های ایران روی فوتبال و اینکه آیا این موضوع کار را برای وی سخت تر کده است عنوان کرد: چرا! مسئولیت شما در این کشور زیاد است، از همان ابتدای کار این فشار را حس کردم. زمانی که مسئولیت تیم ملی ایران را به من دادند، این فشار وارد شد که من جایگزین نفراتی چون کی‌روش ویلموتس شده‌ام و بعد از آنها مرتب سوال می کردند آیا می‌توانم هدایت ایران را برعهده داشته باشم یا خیر. مردم ایران خوب می‌دانند تیم ملی کشورشان چه پتانسیلی دارد و به همین دلیل آنها همیشه نتیجه و موفقیت می‌خواهند. باید اقرار کنم که فشار بزرگی روی من بود چون در ایران رسانه‌ها بسیار زیاد هستند و به سختی می‌توان با آنها کنار آمد، اما با کسب نتایج خوب اوضاع بهتر شد و من مطمئن هستم شرایط بهتر هم خواهد شد.

وی در مورد واکنش رسانه‌ها و مردم به پیروزی های پیاپی تیم ملی با او گفت: من همیشه می‌گویم فوتبال حافظه ندارد. همیشه مسابقه بعدی مهم‌تر است. فعلا اوضاع خوبی در ایران دارم، البته در مورد پیروزی‌های متوالی و کسب رکورد مطالب زیادی در رسانه‌ها نوشته شده اما این موضوع زیاد برای من حائز اهمیت نیست، چون مسابقه بعدی برای من مهم است و هر مسابقه یک اهمیتی دارد. من به خوبی آگاه هستم که فوتبال حافظه ندارد و هر مسابقه یک نوع فینال محسوب می‌شود.

اسکوچیچ در پاسخ به این سوال که با توجه به نتایجی که در اروپا گرفته است چرا در همین قاره مشغول له کار نشده است بیان کرد: من می‌توانستم در آنجا بمانم، اما ماندن در فوتبال اروپا و لیگ‌های این کشور هر روز سخت‌تر می‌شد. بعد از جدایی از اروپا ابتدا از کویت پیشنهاد گرفتم و سپس به النصر عربستان رفتم. خودم هم فکر نمی‌کردم یک روز سر از اینجا در بیاورم، اما مسیر حرفه‌ای زندگی من را به این سمت و سو پیش برد. البته نه تنها از اینکه در اینجا هستم متأسف نیستم، بلکه بسیار راضی ام. شاید یک روز از طریق مسیری که انتخاب کردم به اروپا برگشتم، ولی معتقدم کار درستی را انجام دادم. من بعد از پیوستن به فوتبال آسیا مطالب زیادی آموختم و با فرهنگ‌های مختلفی آشنا شدم.

اسکوچیچ: به عنوان جانشین کی‌روش فشار زیادی را تحمل کردم

سرمربی کروات تیم ملی ایران در پاسخ به این سوال که آیا فوتبال کرواسی را دنبال می‌کند بیان کرد: تا الان کارهای زیادی داشتم و تا امروز موفق نشدم خیلی بازی‌های کرواسی را ببینم، اما کرواسی در ۱۰ سال گذشته نشان داده بازیکنان ذخیره خوبی برای آینده دارد. بعید می‌دانم آنها در جام جهانی مشکلی داشته باشند. شاید از نظر حرفه‌ای کرواسی کشور کوچکی حساب شود، اما مسئولان فدراسیون این کشور خوب کار می‌کنند.

اسکوچیچ در مورد کشف یوسیپ ایلیشیچ بیان کرد: او در ابتدا کیفیت خوبی از خودش نشان می‌داد. همان زمان هم خیلی مغرور بود ولی اگر الان این سؤال را می‌پرسید باید بگویم هرگز انتظار نداشتم تبدیل به چنین ستاره‌ای شود. او بازیکن بااستعدادی بود و من این موضوع را فهمیدم اما موفقیت در فوتبال فقط به استعداد نیست و رفتارها و رفتارها و شخصیت بازیکنان هم در این مسأله تأثیر دارد.

وی در پایان افزود: من پیشنهادی از تیم‌های ثروتمند حوزه خلیج فارس داشته‌ام که در حال حاضر اصلا علاقه‌ای به آن پیشنهاد ندارم. ما اول باید به جام جهانی صعود کنیم و بعد به این موضوع فکر کنیم. من سرمربی تیم ملی فوتبال ایران هستم و فراتر از آن چیزی را نمی‌بینم. بعد از اینکه با تیم ملی ایران به جام جهانی رفتیم و حضور خوبی در این مسابقات داشتیم، می‌توانم به پیشنهادات یا تغییر محل کارم فکر کنم. در حال حاضر تمام تمرکزم روی تیم ملی ایران است تا امیدوارانه این تیم را به سمت جام جهانی هدایت کنم.

۲۵۶ ۲۵۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا