بین الملل

شکست رقابت‌های سیاسی احزاب ایالات متحده با شعار اول آمریکا

مجموعه اقدامات خودخواهانه و پوچ آمریکا نه تنها باعث خودزنی این کشور شده و خسارت های زیادی برای خود این کشور به دنبال داشته بلکه نبرد جهان علیه اپیدمی کرونا را نیز تحت الشعاع قرار داده است.

نبرد آمریکا علیه اپیدمی کرونا ناکارآمد بوده و زندگی و جان مردم در برابر منافع شخصی سیاستمداران آمریکایی موضوعی بسیار کم اهمیت تلقی می گردد؛ سیاستمداران آمریکایی از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در مواجه با موج کرونا به فکر این نیستند که با تمام توان خود با کرونا مقابله کنند بلکه حزب و منافع شخصی اشان را در اولویت نجات جان مردم قرار می دهند و به دو قطبی های سیاسی و جریان ضد روشنفکری دامن می زنند و به شدت در نبرد جهان با کرونا مانع تراشی می کنند.

تعداد مبتلایان به کرونا در جهان از مرز ۳۷ میلیون نفر عبور کرده و تلفات کووید-۱۹ نیز به بیش از ۶۲۰ هزار نفر رسیده است و آمار ابتلای روزانه به کرونا مکررا رکوردهای بالایی می زند ولی با وجود این، کارنامه عملکرد ضد کرونایی آمریکا به شدت ضعیف است به طوری که با وجود اینکه پیشرفته ترین سطح خدمات پزشکی و فراوان ترین منابع پزشکی جهان را دارد، اما جان و سلامتی تعداد بیشماری از مردم خود را قربانی منافعش می کند.

سؤال اینجاست که سیاستمداران آمریکایی چگونه در مواجه با تلفات بیش از ۶۰۰ هزار نفری انسان های بی گناه در اثر کرونا می توانند وجدان آسوده ای داشته باشند؟

آمریکا بازی سرزنش و بی اعتبار کردن دیگر کشورها بابت شیوع کرونا را به راه انداخته و مشغول دستکاری های سیاسی است؛ واشنگتن به منظور پنهان کردن مسئولیت ناکامی اش در کنترل اپیدمی داخل آمریکا، به انجام مجموعه ای از لودگی ها و کارهای بیهوده با هدف سرزنش دیگر کشورها روی آورده است.

دولت آمریکا و رسانه های این کشور از زمان شیوع کرونا، با هم تبانی کرده اند تا زنجیره ای از دروغ از جمله شایعه پراکنی درباره ابهام در داده های کرونایی چین و نشت آزمایشگاهی ویروس کرونا از ووهان و تئوری نفوذ در سازمان بهداشت جهانی را به راه بیندازند و روی سیاسی کردن و انگ زدن به کرونا اصرار دارند تا چین را بی اعتبار کنند.

آمریکا سازمان بهداشت جهانی را قربانی نبرد ناکارآمد خود علیه کرونا کرده است؛ اما حقیقت این است که این کشور نمی تواند تردیدها نسبت به اینکه آمریکا بزرگ ترین منبع ویروس است را پنهان کند و در عین حال نمی تواند تلاش های بی وقفه چین در نبرد علیه همه گیری کرونا را کم اهمیت جلوه دهد.

احتکار واکسن کرونا و شعار «اول آمریکا» عدالت در توزیع واکسن ضد کووید-۱۹ را مختل می سازد؛ در حال حاضر مشکل توزیع نابرابر واکسن کرونا و نرخ نابرابر واکسیناسیون در سراسر جهان همچنان مشکلی برجسته است و از بین بردن این نابرابری ها و تحقق بخشیدن به دسترسی برابر و مقرون به صرفه به واکسن در کشورهای در حال توسعه و به ویژه کشورهایی که کمتر توسعه یافته هستند، نه تنها به منظور غلبه بر این اپیدمی ضروری است بلکه در راستای حفظ اخلاق بین المللی نیز ضرورت دارد.

این در حالیست که دولت آمریکا با چسبیدن به شعار «اول آمریکا» نه تنها اقدام به احتکار صدها میلیون دوز واکسن کرونا کرده بلکه محدودیت های سختگیرانه ای را در زمینه صادرات واکسن نیز وضع کرده است؛ همزمان با ادامه کاهش نرخ واکسیناسیون ضد کرونایی در آمریکا، میلیون ها دوز واکسن انبار شده در این کشور در حال انقضا و در شرف ریخته شدن در سطل زباله هستند!

درحالیکه در بسیاری از کشورها پیدا کردن دوزهای واکسن کرونا کار بسیار دشواری است، احتکار و هدر دادن واکسن کرونا در آمریکا به معنای نابود کردن شاهراه نجات کشورهای در حال توسعه است.

آمریکا با زورگویی به سازمان بهداشت جهانی به دنبال حفظ هژمونی خود است؛ به محض روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، خبر بازگشت مجدد این کشور به سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام شد اما این کشور خیلی زود چهره عوض کرد و سازمان بهداشت جهانی را تهدید کرد و در عین حال از به رسمیت شناختن نتایج تحقیقات این نهاد بین المللی در زمینه ردیابی کرونا در ووهان نیز امتناع ورزید و به اصطلاح ردیابی دوم کرونا علیه چین را در دستور کار خود قرار داد.

آمریکا در به کارگیری ابزار زورگویی برای تهمت و ارعاب دانشمندان شرکت کننده در تحقیقات ردیابی کرونا که جسارت حرف زدن به خود دادند و روی دفاع از حقیقت پافشاری کرده اند، تردیدی نمی کند و با سازمان های بین المللی شبیه دست نشانده رفتار می کند و با این رویکرد خود باعث شده است که جهان باز هم شاهد هژمونی طلبی بی دلیل واشنگتن باشد.

در حال حاضر، با شیوع ویروس های جهش یافته کرونا در کشورهای مختلف، وضعیت کنترل و جلوگیری از اپیدمی کرونا در جهان بسیار اسفناک شده است؛ در چنین شرایطی سیاستمداران خودخواه آمریکا باید از خواب بیدار شوند چرا که شعار «اول آمریکا» نیم تواند علاج بیماری مزمن قطب بندی های سیاسی آمریکا باشد.

سیاستمداران آمریکایی که بدنبال سرزنش دیگر کشورها بابت شیوع کرونا هستند نمی توانند سوء عملکرد خود در مهار کرونا را مخفی و لاپوشانی کنند؛ این سیاستمداران در عین حال نمی توانند مانع عزم اتحاد جهان برای نبرد با کرونا شوند؛ جامعه بین الملل منتظر است تا شاهد این باشد که آمریکا به عنوان تنها ابرقدرت جهان رویکردی جدی را در نبرد علیه اپیدمی کرونا پیش بگیرد.

۳۱۱۳۱۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا