فناوری اطلاعات

رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس: چرا مجلس می‌خواهد بررسی طرح صیانت را به تاریکی ببرد؟

رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس و نماینده مردم تهران در جلسه امروز صبح مجلس، در سخنرانی خود ضمن مخالفت شدید با بررسی طرح موسوم به صیانت از کاربران فضای مجازی بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی اعلام کرد که این موضوع دغدغه‌ای به دیگر دغدغه‌های مردم اضافه می‌کند و انجام این کار با شعارهای مجلس مغایرت دارد. او باور دارد که به مصلحت کشور نیست که این طرح بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی پیش برود و این طرح را طرحی ناپخته می‌داند که زندگی و آموزش و کسب و کار جامعه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

«مجتبی توانگر» به عنوان نماینده متقاضیان درخواست لغو بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی براساس اصل ۸۵ قانون اساسی تأکید کرد: «بنده با تک تک طراحان این طرح صحبت کردم و همه این عزیزان از دلسوزان نظام هستند اما با همفکری که داشتیم مصلحت نیست که این طرح براساس اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی شود.»

توانگر در ادامه صحبت‌هایش گفت: «آنچه که در اصل ۸۵ پیش بینی شده مربوط به موارد ضروری است که اغلب دارای اهمیت بالایی هستند، اما طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی از این اهمیت برخوردار نیست. از سویی دیگر این طرح هنوز ناپخته است و زندگی، آموزش و کسب و کار بخش قابل توجهی از جامعه تحت تأثیر این طرح قرار می‌گیرد. ما نباید یک قرارداد با یک شرکت خارجی را با ارتباط مردم با اینترنت مقایسه کنیم.»

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: «این طرح به اعتماد بین مردم و نظام کمکی نمی‌کند و حتی پاسخگوی منویات رهبری نیست. در این طرح نه تنها به توسعه و بومی‌سازی پلتفرم‌های داخلی کمک نشده بلکه برای کاربران و کسب و کارها محدودیت و مانع ایجاد می‌کند. امروز بسیاری از زمینه فناوری اطلاعات دچار تحریم‌های ظالمانه هستند و این طرح تحریم‌ها را تشدید می‌کند. مجلسی که شعار بهبود معیشت و کرامت مردم را داده است چرا با تصویب این طرح به دنبال ایجاد نگرانی و دردسرسازی برای مردم است؟»

توانگر ادامه داد: «ما نباید با تصویب این طرح در کمیسیون مشترک باری بر دوش مردم اضافه کنیم. برخی از مواد این طرح چنان خام و مخرب است که تصویب و اجرای آن می‌تواند اخلال جدی در سازوکار حاکم بر فضای مجازی ایجاد کند. این طرح منجر به فرار نخبگان از کشور می‌شود و اجرای کوتاه مدت آن نیز آثار زیان‌باری به دنبال دارد. مجلسی که شعار شفافیت را داد چرا می‌خواهد بررسی این طرح را در تاریکی پیش ببرد؟ ساماندهی فضای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار است اما این طرح ایراداتی دارد که نیاز به بازنگری اساسی است و اصلاح آن نیز نیاز به مشارکت تمام نمایندگان دارد و لذا این طرح باید خارج از اصل ۸۵ و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود»

رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در انتهای صحبت‌های خود ضمن درخواست برای خارج شدن بررسی طرح بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی و در کمیسیون‌های غیر علنی، اعلام کرد: «طراحان این طرح گفتند که شورای عالی فضای مجازی با این طرح موافق است اما بنده سوال کردم و آنها این امر را رد کردند حتی سخنگوی شورای نگهبان نیز صراحتا اعلام کرد هیچ هماهنگی قبلی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با آنها نشده است.»

شایان ذکر است با وجود رأی مثبت نمایندگان مجلس به لغو اصل هشتاد و پنجی شدن طرح موسوم به صیانت در جلسه غیر علنی، با رأی‌گیری مجدد در جلسه علنی، اکثریت نمایندگان به این موضوع رأی منفی دادند. با این حساب طرح صیانت بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی و همچنان خارج از صحن علنی مجلس بررسی و به اجرا درخواهد آمد.

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا