اقتصاد

گرانفروشی ادامه‌دار ایرلاین‌ها

از ابتدای تیر ماه قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی با افزایشی مواجه شد که به گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری قرار بود به نرخ‌های سابق مصوب (نرخنامه آبان ماه سال گذشته) بازگردد، اتفاقی که هنوز پس از ۲۰ روز نیافتاده است.

چرا که به عنوان قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد که بر اساس نرخنامه مصوب مذکور باید حداکثر تا سقف ۷۷۱ هزار و ۲۰۰ تومان به مردم فروخته شود تا یک میلیون و ۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است و قیمت بلیت تهران-شیراز هم که باید بر اساس قیمت مصوب تا سقف ۶۷۳ هزار و ۷۰۰ تومان از سوی شرکت‌های هواپیمایی عرضه شود برای روزهای آتی به بیش از ۹۴۰ هزار تومان هم رسیده است.

این در حالی است که پس از حدود دو هفته گرانفروشی و به گفته رییس سابق سازمان هواپیمایی کشوری، بدقولی ایرلاین‌ها برای بازگرداندن قیمت‌ها، خبری از پاسخگویی نیست و تا کنون نه کسی دلیلی برای این افزایش قیمت عنوان کرده و نه توضیحی برای برخورد نکردن با این افزایش قیمت غیرقانونی!

تورج دهقان زنگنه رییس سازمان هواپیمایی کشوری در آخرین اظهار نظرخود در این باره گفت: افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی غیر قانونی بوده و این کار تنها از سوی چند شرکت هواپیمایی انجام شده است که البته پس از پیگیری و هشدارهای داده شده، اعلام کردند قیمت‌ها را به نرخ سابق باز می‌گردانند.

وی افزود: اینکه برخی از ایرلاین‌ها قیمت بلیت هواپیما را با وجود وعده‌ها و قول‌های مکرر به نرخ سابق (نرخ مصوب آبان ماه سال گذشته) بازنگردانده‌اند تخلفی آشکار و محرز است و سازمان هواپیمایی کشوری قطعا آن‌ها را به دستگاه قضایی و دیگر ناظران مانند سازمان تعزیرات حکومتی معرفی خواهد کرد.

این اظهارات نه‌تنها تاثیری نداشت بلکه پس از چند روز زنگنه از ریاست سازمان هواپیمایی کشوری کنار رفت که البته دلیل آن‌ هنوز مشخص نیست.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد نتنها هشدارها و تهدیدهای صورت گرفته از سوی مسئولان سازمان هواپیمایی به جایی نرسیده و تاثیری روی اصلاح گرانفروشی ایرلاین‌ها نداشته است، بلکه جلسه‌ شورای عالی هواپیمایی که قرار بود طی روزهای گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شود و در حضور نمایندگان ایرلاین‌ها قیمت‌های افزایش یافته غیرقانونی اصلاح شود و به نرخ سابق بازگردد، برگزار نشده است و به نظر می‌رسد عزمی در مسئولان برای آن وجود ندارد.

۲۲۳۲۲۹

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا