بازار مالی

نرخ دلار حتی در روز تعطیل هم بالا رفت / یورو چقدر گران شد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امروز پنج‌شنبه ۷ مردادماه هر دلار آمریکا در بازار آزاد ۲۵,۵۹۹ تومان قیمت خورد. این افزایش قیمت ۲۷۹ تومانی دلار در روز تعطیل نسبت به روز قبل از آن در حالی رقم خورد که برخی سایت‌ها در این روز تلاش داشتند باخبرهایی ساختگی از ورود دلار بازار آزاد به کانال ۲۶ هزار تومان خبر دهند. همچنین گفتنی است که در روز پنج‌شنبه دلار صرافی ملی نیز با ۷۸ تومان افزایش نسبت به روز پیش از آن ۲۴۴۹۳ تومان قیمت خورد.

افزایش قیمت ارز در این روز اما منحصر به دلار نبود و نرخ یورو و پوند نیز پابه‌پای دلار همچون روزهای گذشته افزایش یافتند. به‌این‌ترتیب در روز پنج‌شنبه یورو نیز با ۶۰۳ تومان افزایش نسبت به قبل ۲۹,۷۸۷ قیمت خورد و پوند نیز با ۶۶ تومان افزایش نسبت به روز قبل ۳۵,۸۰۲ قیمت خورد.

در ارتباط با وضعیت این روزهای بازار ارز می‌توان گفت که تقریباً هیچ سیگنال تأثیرگذار مثبتی در این بازار نمی‌توان یافت. نقدینگی از سطح ۳ هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته و نرخ تورم سالانه تیرماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به ۴۴.۲ درصد رسیده است. این رکوردهای تازه برای تورم و نقدینگی در کنار تأثیر چندین ماهه بازار ارز از مذاکرات وین که تابه‌حال بی‌سرانجام رهاشده و خبرهای خوبی هم از آینده آن به گوش نمی‌رسد بعلاوه احتمال قطع ارتباط ایران با جهان در پی تصویب طرح صیانت از کاربران، همه و همه حکایت از آن دارد که چه در کوتاه‌مدت و چه میان‌مدت چشم‌انداز مثبتی برای بازار ارز نمی‌توان متصور بود. تنها امیدهای بازار ارز در طولانی‌مدت می‌تواند عواملی چون رشد اقتصادی ایران و کاهش ذاتی ارزش دلار است که نه‌تنها این دو نیز به شایدها و بایدهای بسیاری گره‌خورده‌اند بلکه ممکن است در برابر عوامل مؤثر اما منفی چندان تأثیر مثبتی بر نرخ ارز نداشته باشند.

۲۲۳۲۲۹

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا