اقتصاد

بازگشت خودروهای وارداتی‌به‌جاده افزایش‌قیمت

در مدت زمان مورد بررسی بیشترین رشد قیمت به «آزرا مدل ۲۰۱۹» در دو رنگ مشکی و سفید رسید و در میان وارداتی هایی که ارزیابی می شوند نیز «میتسوبیشی اوتلندر تیپ ۵» تنها خودرویی است که در مدت زمان مورد بررسی افتی ۷۰ میلیون تومانی داشته است.

رشد قیمت در بازار وارداتی ها در حالی ثبت شده که با شیوع پیک پنجم کرونا از هفته گذشته بازار خودرو نیز با تعطیلی نمایشگاههای خودرو و مراکز شماره گذاری تعطیل شدند، اما این امر نیز نتوانست ترمز رشد قیمت در بازار را بکشد. از سوی دیگر بازار وارداتی ها در حالی روند افزایشی به خود گرفته اند که به گفته فعالان بازار خودرو خرید و فروش در بازار به صورت بسیار محدود صورت می گیرد و غالب خریداران و فروشندگان فعلا تمایلی برای خرید و فروش ندارند هرچند با آغاز تعطیلات تابستانی بازار با تقاضای محدود روبرو شده است. با این شرایط شاید بتوان گفت تعطیلات تابستانی یکی از عوامل اثرگذار بر افزایش قیمت خودروهای وارداتی در بازار بوده است، اتفاقی که به گفته فعالان بازار خودرو هر سال با شروع سال جدید و تعطیلات تابستان رخ می دهد.

از سوی دیگر فعالان بازار خودرو بر این نکته نیز تاکید می کنند که کاهش امید نسبت به نتیجه مذاکرات نیز موجب شده تا بازار روند معکوس به خود گیرد؛ ‌ در ماههای گذشته و با توجه به دید مثبتی که در خصوص نتایج مذاکرات وجود داشت موجب شده بود تا بازار شکل کاهشی به خود گیرد اما این روند در حال حاضر تغییر کرده است. روندی که تنها در برگیرنده خودروهای وارداتی نمی شود و مونتاژی ها و داخلی ها را نیز در برگرفته است.

همچنین «ریز نوسات نرخ دلار» نیز در هفته های اخیر بر روند بازار اثرگذار بوده است. بالا و پایین شدن نرخ دلار در بازار علاوه بر سردرگمی فعالان بازار خودرو موجب شده تا بازار خودروهای وارداتی طی یکماه گذشته با رشد قیمت روبرو شوند.

قیمت برخی وارداتی ها در بازار

اما خودروهای وارداتی ۲۰ تیر ۱۴۰۰ با چه قیمتی در بازار عرضه شدند؟ ارزیابی بازار نشان می دهد، «آزرا» مدل ۲۰۱۹ که در بازار وارداتی های در میان خودروهای جدید قرار دارد در آخرین هفته خردادماه با رنگ مشکی و بدون کارکرد با قیمتی در حدود ۲ میلیارد ۴۱۰ میلیون تومان در بازار عرضه شد که نسبت به یکماه گذشته رشدی ۱۶۰ میلیون تومانی داشته است.

از سوی دیگر رنگ سفید این خودرو با کارکرد صفر نیز در مدت زمان مورد بررسی با رشد ۱۵۰ میلیون تومانی روبرو شد، بطوریکه این خودرو در این هفته در بازار ۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

از دیگر خودروهایی وارداتی می توان به «رنو تالیمسان» مدل ۲۰۱۸ اشاره کرد. این خودرو نیز با بدون کارکرد امروز در بازار با قیمت یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان خرید و فروش شد و با این شرایط نسبت به یکماه اخیر رشدی ۱۰۰ میلیونی را تجربه کرد.

اما «النترا» مدل ۲۰۱۸ بدون کارکرد که از آن می توان به عنوان یکی از خودروهای پرطرفدار در بازار یاد کرد، امروز ۲۰ تیر ۱۴۰۰ با قیمت یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون عرضه شد و نسبت به مدت زمان مورد بررسی رشدی ۱۳۰ میلیون تومانی را ثبت کرد.

از سوی دیگر «میتسوبیشی اوتلندر» تیپ ۵ بدون کارکرد نیز که از آن می توان به عنوان یکی از خودروهای شاسی بلند جدید در بازار یاد کرد، در مدت زمان مورد بررسی افتی ۷۰ میلیون تومانی نسبت یکماه گذشته در بازار را تجربه کرد و قیمت آن به یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان در بازار رسید.

اما توسان ix۳۵‌ نیز در مدت زمان مورد بررسی دو مدل ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در بازار عرضه شد. براساس رصد بازار خودرو می توان گفت مدل ۲۰۱۷ این خودرو بدون کارکرد امروز با قیمت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد و نسبت به یکماه گذشته ۳۰ میلیونی را تجربه کرد. مدل ۲۰۱۸ این خودرو نیز در بازار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد و رشد ۱۰ میلیونی را نسبت به یکماه اخیر تجربه کرد.

۲۲۳۲۲۹

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا