اهمیت و فواید آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان

 اهمیت و فواید آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان

به عقیده بسیاری از اولیا و مدرسین، دروس زبان انگلیسیِ نظام آموزشی رسمی، به‌تنهایی برای زبان‌آموزی دانش‌آموزان کافی نیستند و آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان باید در موسسه‌های آموزش زبان پیگیری شود. زیرا به دلیل تراکم مطالب آموزشیِ دیگر دروس، وقت کافی برای آموزش رضایت بخش زبان انگلیسی باقی نمی‌ماند. به علاوه، برخی از دانش‌آموزان از همان سال‌های اول که درس انگلیسی را در مدارس شروع می‌کنند به دلایل مختلف در یادگیری زبان، ضعف دارند و این ضعف در مقاطع بالاتر همچنان با آنها باقی می‌ماند.

دوره‌های آموزش انگلیسی برای کودکان، ضعف‌های نظام آموزشی رسمی را جبران خواهد کرد

برخی از صاحب نظران عقیده دارند که حتی اگر در مدارس، وقت کافی برای آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان وجود داشته باشد سطح دروس انگلیسی مدارس پایین‌تر از حد لازم است و باز هم نیاز دانش‌آموزان در این زمینه برطرف نخواهد شد. پس به دلایلِ گفته شده، مخصوصا در سال‌های اخیر شاهد گسترش آموزشگاه‌های زبان انگلیسی هستیم و در اکثر شهرهای دور و نزدیک ایران چند موسسه زبان معتبر در حال فعالیت و ارائه خدمات آموزشی به گروه‌های سِنی مختلف هستند. در این میان آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان جزو اولویت‌های آموزشگاه‌ها قرار گرفته و بسیار مورد توجه این موسسات است.

فواید آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان

۱) تقویت توانایی‌های ذهنی

تحقیقات نشان می‌دهد که یادگیری زبان‌های دوم و سوم در دوران کودکی، توانایی‌های ذهنی کودک را ارتقا می‌دهد؛ از جمله این توانایی‌ها قدرت خلاقیت و تمرکز کودک است که با یادگیری زبان انگلیسی تحریک و تقویت می‌شود. یادگیری کودک با آموزش زبان در دیگر زمینه‌های نیز تقویت می‌شود و میزان توان ذهنی کودک، در به خاطر سپاری مطالب بهبود می‌یابد. به طور کلی یادگیری زبان در سنین پایین باعث رشد بهتر مغزی و هوش ادراکی در کودکان خواهد شد، که این موضوع در آیندۀ کودک تاثیرات مثبت زیادی ایجاد خواهد کرد.

۲) تقویت ارتباط اجتماعی در کودکان و نوجوانان

بسیاری از والدین نگران این هستند که مبادا فرزندشان تمایل کافی برای شرکت در فعالیت‌های گروهی و ارتباط با همسالان خود را نداشته باشد، کمتر فعالیت فیزیکی و ورزش کند و گوشه گیر و انزواطلب بار بیاید.

گوشه‌گیری کودکان با گسترش وسایل الکترونیکی مثل موبایل و تبلت بیشتر هم شده است و برای والدین این نوع رفتار فرزندان، نگران کننده است ولی دوره‌ها و کلاس‌های آموزش انگلیسی در آموزشگاه‌ها برای کودکان و نوجوانان این مشکلات را نیز بهبود می بخشد، زیرا کودکان و نوجوان در آموزشگاه‌های زبان به واسطه آموزش انگلیسی به گفت‌وگو و کار گروهی فعالانه ترغیب می‌شوند و فضای گرم و دوستانۀ حاکم در کلاس‌ها سبب تقویت توانایی‌های ارتباطی کودکان و نوجوانان خواهد شد.

۳) بهبود عملکرد تحصیلی

یکی از فواید دوره‌های زبان انگلیسی برای کودکان و نوجوانان بالا بردن میل و اشتیاق به تحصیل و مطالعه است. زبان‌آموز بعد از مدتی، با امید و انگیزه‌ای بیشتر به آیندۀ تحصیلی خود نگاه می‌کند و این موضوع، هم در مقاطع تحصیلی فعلی و هم مقاطع آینده تاثیرات مثبتی بر موفقیت دانش‌آموزان خواهد داشت. تقویت زبان انگلیسی علاوه بر بیشتر کردن میل تحصیلی، درک مطالب آموزشی دروس مختلف را نیز برای دانش‌آموزان تسهیل می‌کند زیرا که واژه‌ها و اصطلاحات انگلیسی که در زبان‌های دیگر رخنه کرده‌اند کم نیستند و با آگاهی از معنی این واژه‌ها درک مطالب آموزشی، آسان‌تر از قبل خواهد شد.

اهمیت و فواید آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان

۴) توسعه منابع سرگرمی و مطالعاتی دانش آموزان

علاوه بر اینکه در دوره‌های انگلیسی موضوعات جذاب، سرگرم کننده و آموزشی زیادی وجود دارد با افزایش مهارت‌های زبان انگلیسی درگاه دنیایی جدید از مطالب آموزشی، کتاب‌های داستان و محصولات فرهنگی متنوع انگلیسی برای کودکان و نوجوانان گشوده خواهد شد، که علاوه بر جنبه سرگرم کننده و تفریحی این اتفاق، در زمینه مطالعات و تحقیقات تحصیلی نیز کودکان و نوجوانان را بسیار موفق‌تر از پیش خواهد ساخت زیرا که آنها می‌توانند در مورد مطالب درسی در زبان انگلیسی نیز دنبال منابع مطالعاتی و تحقیقاتی باشند.

۵) پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان

علاوه بر اهداف آموزشی، آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان بخش مناسبی از اوقات فراغت آنها را نیز پر خواهد کرد، اوقاتی که اگر برنامه‌ای برای آن وجود نداشته باشد ممکن است به بطالت یا با تفریحات ناسالم و در فضای مجازی سپری شود مخصوصا در فصل تابستان و بعد از تعطیلی مدارس، دوره‌های زبان انگلیسی می‌تواند بهترین برنامه‌ریزی برای استفاده از اوقات فراغت کودکان و نوجوانان باشد. به علاوه، شرکت در دوره‌های زبان مانند یک تمرین دراز مدت برای منظم بار آمدن کودکان عمل می‌کند و با حضور طولانی مدت در این دوره‌ها کودکان و نوجوانان برای داشتن برنامه در زندگی، تمرین داده می‌شوند و در نهایت افرادی منضبط‌تر از سایر همسالان خود خواهند بود.

۶) موفقیت در آزمون‌های ورودی به دانشگاه و آزمون‌های استخدامی

همان طور که می‌دانید زبان انگلیسی نقش مهمی در تمامی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها دارد؛ هم در آزمون کنکور کارشناسی و هم کارشناسی ارشد و دکترا، زدن درصدهای بالاتر زبان انگلیسی شانس قبولی داوطلبان را بسیار ارتقا می‌دهد.

در اکثر آزمون‌های استخدامی که بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه، افراد جویای کار در آنها شرکت می‌کنند زبان انگلیسی نقش پررنگی دارد، پس به طور کلی برای ساخت آینده‌ای موفقیت‌آمیز در زمینه تحصیل و اشتغال به زبان انگلیسی نیاز داریم و افرادی که از کودکی به آموزش انگلیسی بها داده‌اند شانس بیشتری در موفقیت در تحصیلات دانشگاهی و یافتن شغل مناسب دارند زیرا از پایۀ زبان انگلیسیِ قوی‌تری برخوردارند.

۷) یافتن فرصت‌ها در خارج از کشور

معمولا فرصت‌های تحصیلی و شغلی در خارج از کشور برای جوانان تواناتر در زبان انگلیسی، قابل دستیابی‌تر است و همچنین در صورت تمایل افراد به مهاجرت، داشتن مدارک زبان انگلیسی الزامی است و کار افراد را بسیار جلو می‌اندازد. حتی در سفرهای خارجی توریستی، درمانی و یا کاری، دانستن زبان انگلیسی تا حد زیادی از هزینه‌های افراد می‌کاهد. پس آموزش انگلیسی برای کودکان و حتی بزرگسالان را نوعی سرمایه‌گذاری برای روز مبادا می‌توان در نظر گرفت که برای انجام امورات مختلف در خارج از کشور راه‌گشا خواهد بود.

اهمیت و فواید آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان

سخن پایانی

به طور کلی زبان انگلیسی نقش پررنگی در زندگی انسان عصر جدید دارد و با توجه به رقابت شدید بر سر دستیابی به شغل و درآمد و دشواری‌هایی که در معیشت و اقتصاد انسان معاصر وجود دارد شاید یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها برای آینده، آموزش انگلیسی برای کودکان و نوجوانان باشد تا بتوانند در آینده، بهتر و آسان‌تر اصطلاحا گلیم خود را از آب بکشند و موقعیت شغلی و درآمدیِ مناسب‌تری را کسب کنند. پس توصیه می‌شود برای فرزند خود یک موسسه زبان دوره های زبان انگلیسی معتبر پیدا کنید و ثبت‌نام در دوره‌های زبان انگلیسی را جزو اولویت‌های وی قرار دهید.

۲۱۲۱

تبلیغات دیجی کوله

مدیر

“چالش ها برای سرگرم کننده کردن زندگی هستند و غلبه بر آن باعث معنا دار شدن زندگی.”

0 دیدگاه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *